بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

طهماسب مظاهری: ضرورت اصلاح بندهایی از FATF که موجب نقض اختیار تصمیم گیری دولت است

مظاهری گفت: اگر قرار است با FATF همکاری کنیم، باید با حفظ اصول علمی و قدرت حاکمیت دولت ایران باشد و دولت ایران و هر کشور دیگری بندهایی که اختیار تصمیم گیری را برای آن دولت نقض می کند، اصلاح کند.

1397/06/21
|
13:01

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع فایده پیوستن ایران به FATF از زاویه بایسته های امنیت ملی و تبادلات مالی بین المللی و با حضور دکتر طهماسب مظاهری کارشناس مسائل اقتصادی به روی آنتن رفت.

طهماسب مظاهری در آغاز با اشاره به اینکه سابقه پولشویی به سال 1930 در آمریکا برمی گردد، در خصوص پولشویی توضیح داد: کسانی که منبع مالی از راه غیرقانونی و غیرمشروع مانند قاچاق مواد مخدر و اسلحه، فرار مالیاتی، رشوه و کلاهبرداری دارند و جای پیگیری دارد و این پول می تواند توسط دولت هایی که در آن کشور زندگی می کنند، مصادره و جریمه شوند، تلاش می کنند این پول را در قالب یک معامله ظاهرا قانونی قرار دهند ولو اینکه درصدی از آن را به دست بیاورند، به این عمل پولشویی می گویند.

وی با بیان اینکه لایحه FATF در زمانی که بنده وزیر اقتصاد دولت آقای خاتمی بودم، به مجلس داده شد، متذکر شد: در همان زمان نیز برخی از دولتی ها می گفتند این لایحه را ارائه ندهیم چون از محل پول های خلاف،کشور درآمد ارزی خواهد داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: بنده و برخی از موافقان با این طرح از جمله آقای فرهاد رهبر، استدلال هایی را برای مخالفان آوردیم و گفتیم کسی که پول غیرقانونی را در یک معامله تجاری به کار می برد با 60 الی 70 درصد اصل پول راضی است تا پول تمیز شود ولی کسی که پول حلال خودش را در یک کار اقتصادی به کار می گیرد، انتظار دارد اصل پولش را به اضافه یک سود متعارف، به دست بیاورد. در این رقابت آن کسی که پول سالم دارد، شکست می خورد و کسی که می خواهد پولشویی کند، حاکم می شود و کسی که می خواهد پولشویی کند به دنبال کسب و کار تجاری نیست و کارکرد تجاری سالم فدا می شود.

وی در رابطه با تصویب قانون مبارزه با پولشویی اظهار داشت: با این استدلال و استدلال های دیگر، مجلس شورای اسلامی لایحه پولشویی را با رفع ایراداتی که شورای نگهبان گرفته بود، تصویب کرد و در نهایت در دولت آقای احمدی نژاد تصویب شد که دولت ایران، فعالیت های پولشویی را متوقف کند و با آن مبارزه کند.

مظاهری در خصوص فواید اجرای این قانون گفت: کشورهایی که این کار را انجام می دهند در دنیا به عنوان کشورهایی که گردش پول در آنجا سالم است، شهرت پیدا می کنند و برای انجام معاملات دیگر کشورها، قابل اطمینان هستند.

وی در ادامه به تشکیل سازمان FATF اشاره کرد و بیان داشت: سازمان FATF شرایطی را برای کشورهایی که می خواهند عضو این سازمان شوند، گذاشته و به بهانه شفاف کردن همه فعالیت ها، یکسری ضوابطی را مقرر کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در عین حال گفت: بعضی از این ضوابط از جمله مبارزه با پولشویی صحیح است و به دنبال این هستند که به راحتی این کار انجام نشود ولی بعضی از نکاتی که در FATF نوشته شده به بهانه تعریف این بحث و به بهانه شفافیت در حاکمیت کشورها، دخالت می کند.

وی متذکر شد: اگر قرار است این همکاری را انجام دهیم باید با حفظ اصول علمی و قدرت حاکمیت دولت ایران باشد و دولت ایران و هر کشور دیگری بندهایی که اختیار تصمیم گیری را برای آن دولت نقض می کند، اصلاح کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی