صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در صنایعی که نتوانسته ایم، کمک از خارج از کشور بگیریم همچون صنایع دفاعی، در داخل بسیار موفق بوده ایم و اینها صنایعی هستند که دانشگاه ها توانسته اند نقش اساسی و عمده ای را در حل مسائل شان داشته باشند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع الزامات نقش آفرینی موثر دانشگاه ها برای برخورد و حل ابرمشکلات کشور با توجه به نشست سالانه روسای دانشگاه ها و با حضور دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف به روی آنتن رفت.

محمود فتوحی با اشاره به رابطه صنعت و دانشگاه در ایران گفت: در روند تغییر آموزش عالی مخصوصا بعد از انقلاب، اوایل عمدتا دانشگاه ها در تربیت دانشجویان کارشناسی کار می کردند و خیلی بحث ارتباط صنعت با دانشگاه مطرح نبود و صنعت ما عمدتا یک صنعت وارداتی بود و ضرورت نیاز به دانشگاه و حل مسائل شان را آنقدر نمی دیدند.

وی افزود: بعد از مدت زمانی که دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور عملا راه اندازی شد، دانشگاه ها به این نتیجه رسیدند که باید تلاش و کوششان بر این باشد که به سمت صنعت هم بروند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف، یکی از مهمترین رسالت های دانشگاه را حل مسائل جامعه برشمرد و بیان کرد: این رسالت در هربخشی معنا دارد و آن کسی که در بخش فنی و مهندسی دارد فعالیت می کند باید با صنعت ارتباط داشته باشد و مسائل اساسی کشور را حل کند و چه آن دانشگاه هایی که در زمینه علوم انسانی هستند و چالش های بزرگی که جامعه و کشور در زمینه علوم انسانی دارد.

وی مهمترین نکته در ارتباط صنعت و دانشگاه را اعتقاد آن ها به یکدیگر دانست و بیان کرد: یعنی دانشگاه باید این اعتقاد را داشته باشد که به سراغ صنعت برود و وقتی مسایل صنعت را حل کند، خواه ناخواه می تواند در مسائل آموزش و فعالیت های پژوهشی که در کشور انجام می دهد، بهتر عمل کند و از طرفی صنعت هم این احساس نیاز را بکند که ضرورت دارد، سراغ دانشگاه برود.

فتوحی در ادامه در رابطه با ایجاد ارتباط مستمر میان صنعت و دانشگاه، متذکر شد: این اتفاق زمانی می افتد که در آن صنعتی که داریم، رقابت وجود داشته باشد؛ مثلا صنعت خودرو ضرورتی احساس نمی کند که به سراغ دانشگاه ها بیاید چون می داند به علت نبود رقابت، هر چیزی که تولید کند به فروش می رسد.

وی با اشاره به صنایع دفاعی به عنوان صنعتی موفق در ارتباط با دانشگاه گفت: در صنایعی که نتوانسته ایم، کمک از خارج از کشور بگیریم همچون صنایع دفاعی، در داخل کشور بسیار موفق بوده ایم. طبیعی است اینها صنایعی هستند که دانشگاه ها توانسته اند نقش اساسی و عمده ای را در حل مسائل شان داشته باشند و شکی نیست پیشرفت های دفاعی که کشور داشته، مدیون دانشگاه ها و اندیشمندانی است که در این حوزه کار می کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اظهار به اینکه نمی توان گفت عملکرد دانشگاه در ارتباط با صنعت ایده آل بوده است، ولیکن خوب بوده اند، متذکر شد: برای اینکه بتوانیم در حوزه های حل مسائل کشور در داخل دانشگاه ها خوب کار کنیم، حل مسائل کشور، نیاز به سه پارامتر عمده نیروی انسانی، بودجه و مدیریت پژوهش در کشور دارد و اگر این سه پارامتر با هم جمع شود می تواند اهداف را محقق کند.

وی افزود: وضعیت ما در حوزه نیروی انسانی بسیار خوب است ولی در بحث بودجه مرتبط با تحقیقات و مسائل پژوهشی ضعیف هستیم و حدود 0.5 درصد از جی.دی.پی در مسائل پژوهشی خرج نمی شود، در صورتیکه در خیلی دیگر از کشورها این عدد حدود 3 الی 4 درصد است؛ بنابراین متاسفانه در این بخش مشکل عمده داریم.

مرتبط با این خبر

  • گزارش مدیر کل آژانس اتمی، فضای سیاسی را به نفع ایران حفظ می کند

  • صادرات رسمی و چمدانی به عراق 12 میلیارد دلار است

  • وزارت امور خارجه، گزارشی از حملات به سفارت خانه های ایران تهیه کند

  • خودروسازان با پول پیش فروش خودرو قطعه از خارج وارد کردند

  • احتمال نخست وزیری شدن عادل عبدالمهدی، بیش از دیگر کاندیداهاست

  • درخواست مجلس از دولت؛ افزایش و اعلام به هنگام قیمت تضمینی گندم

  • سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل ظرفیتی مناسب علیه آمریکاست

  • بازنشستگان نباید جایگاه رسمی در دستگاه های اجرایی داشته باشند

  • کاهش تعرفه خودرو تدریجی اتفاق می افتد

  • موانع سیاسی در سازمان اکو برداشته شده است