صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

استاندار مازندران گفت: بر اساس هدف گذاری که انجام داده ایم، باید بتوانیم با بهینه سازی و اصلاح ارقام و نهادها و همچنین اصلاح ژنتیکی، تولید را از طریق توسعه بهره وری از شش میلیون تن به ده میلیون تن برسانیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی در استان مازندران و با حضور اسلامی استاندار مازندران روانه آنتن شد.

اسلامی در آغاز با بیان اینکه استان مازندران به دلیل پتانسیل جذب توریست و وجود منابع آبی امکان ایجاد اشتغال قابل توجهی دارد، گفت: در استان مازندران بیش از شش میلیون تن محصولات باغی و زراعی و دامی و لبنی داریم که خیلی از آنها مقام ملی و حتی جهانی دارد.

وی افزود: بر اساس هدف گذاری که انجام داده ایم، باید بتوانیم با بهینه سازی و اصلاح ارقام و نهادها و همچنین اصلاح ژنتیکی، تولید را از طریق توسعه بهره وری از شش میلیون تن به ده میلیون تن برسانیم. به عنوان مثال در سال گذشته نوعی بذر برنجی را توسط محققین مرکز تحقیقات دانشگاه مازندران ایجاد کردیم که به ازای هر هکتار، هشت و نیم تن برداشت کنیم که دو برابر بیشتر از حد معمول است.

استاندار مازندران درباره دیگر اقدامات صورت گرفته نیز توضیح داد و گفت: مکانیزه کردن سیستم کشاورزی باعث شده است تا 40 درصد شاهد افزایش تولید باشیم و در حال حاضر نیز به سمت پایدار سازی و گسترش این روش در حال حرکت هستیم.

وی با اشاره به اراضی شیب دار استان مازندران، عنوان کرد: می توانیم از این اراضی که تا پیش از این بلا استفاده بود بهره ببریم. یکی از وابستگی های کشور دانه های روغنی است که امسال کشاورزان توانستند 17 هزار تن تولید سال گذشته را در امسال به 32 هزار تن برسانند که نشان از رشد 90 درصدی می دهد و این به دلیل استفاده از اراضی شیب دار است. در واقع در تمام رشته ها و سرفصل های حوزه دامداری و کشاورزی توانسته ایم اهداف کمی و کیفی را دست پیدا کنیم.

اسلامی تاکید کرد: اگر مسئله کشاورزی در مازندران به خوبی مدیریت شود و مردم نیز با اهتمام بیشتری در این حوزه حضور داشته باشند، به هدف ده میلیون تن خواهیم رسید که این نشان از بازدهی بالا و پایین آمدن قیمت تمام شده و رقابتی شدن محصولات کشاورزی است.

مرتبط با این خبر

  • گزارش مدیر کل آژانس اتمی، فضای سیاسی را به نفع ایران حفظ می کند

  • صادرات رسمی و چمدانی به عراق 12 میلیارد دلار است

  • وزارت امور خارجه، گزارشی از حملات به سفارت خانه های ایران تهیه کند

  • خودروسازان با پول پیش فروش خودرو قطعه از خارج وارد کردند

  • احتمال نخست وزیری شدن عادل عبدالمهدی، بیش از دیگر کاندیداهاست

  • درخواست مجلس از دولت؛ افزایش و اعلام به هنگام قیمت تضمینی گندم

  • سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل ظرفیتی مناسب علیه آمریکاست

  • بازنشستگان نباید جایگاه رسمی در دستگاه های اجرایی داشته باشند

  • کاهش تعرفه خودرو تدریجی اتفاق می افتد

  • موانع سیاسی در سازمان اکو برداشته شده است