بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر كل پیشین اروپایی وزارت خارجه: تعهد ایران به برجام منوط به مفید بودن آن در جهت تامین منافع ملی است

مدیر کل پیشین اروپایی وزارت خارجه گفت: اگر به مرحله ای برسیم که بود و نبود برجام در جهت تامین منافع ملی ما، اثر مفیدی نداشته باشد، تبعات تعهد ما به برجام موضوعیت خودش را از دست می دهد.

1397/06/31
|
11:00

برنامه «بدون خط خورگی» رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت اقدام عملی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و با حضور دکتر مصطفی دولتیار مدیر کل پیشین اروپایی وزارت خارجه روی آنتن رفت.

مصطفی دولتیار با اظهار بر اینکه اروپایی ها در این مدت هنوز با تردید و با نگاه به سمت واشنگتن با ما تعامل می کنند، تصریح کرد: هنوز رفتار اروپایی ها در اجرای تعهدات شان در قالب برجام، جدی نیست و نیم نگاهی هم به انتخابات آمریکا دارند که در پیش است.

وی افزود: به نظر می آید اروپایی ها، هنوز سیاست صبر و انتظار دارند تا یک سیاست مصور مسلمی که بخواهند در رابطه با ایفای تعهداتشان در قالب برجام با ما یک کار جدی را ساماندهی کنند و متاسفانه از این جهت، بار اول نیست که تردید و تذلل را در رفتار اروپایی ها مشاهده می کنیم.

مدیر کل پیشین اروپایی وزارت خارجه با بیان اینکه برجام به خودی خودش موضوعیت ندارد، در عین حال تاکید کرد: اگر برجام بتواند در جهت تامین منافع ملی به ما کمک کند موضوعیت دارد ولی اگر به مرحله ای برسیم که بود و نبود برجام در جهت تامین منافع ملی ما، اثر مفیدی نداشته باشد، تبعا تعهد ما به برجام موضوعیت خودش را از دست می دهد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو خاطر نشان شد: این امکان برای ما وجود دارد و توانمندی داریم که در توسعه برنامه صلح آمیز هسته ایمان از ظرفیت های معطل و نهفته ای که در کشور وجود دارد، حداکثر بهره برداری را بکنیم و در جهت مرزهایی که برایمان موضوعیت دارد، حرکت کنیم.

دولتیار با ابراز تاسف از اینکه دو کشور چین و روسیه در تعامل با ایران نیم نگاهی به سمت آمریکا دارند، اظهار داشت: در سیستم مالی، بانک های بزرگ چین و روسیه ملاحظات خاص خودشان را دارند چون نگاه آنها به آمریکا و سیستم های مالی تحت نفوذ و نظارت آمریکا است که در سطح جهانی عمل می کند به ویژه بحث بازار دلار و سرمایه گذاری های کلانی که چین در آمریکا دارد و یا تعاملاتی که روس ها در چارچوب نقل و انتقالات پول و مالی در سطح بین المللی دارند.

وی افزود: آن ها هم در تعامل با ما متاسفانه نیم نگاهی به سمت آمریکا دارند و این باعث شده برخی از بانک های بزرگشان عملا در جهت ایفای تعهدات و تعاملات شان با ما آن همکاری که مورد انتظار است، نداشته باشند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی