بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

پورمختار: پالرمو در حال تعیین تکلیف در مجمع تشخیص مصلحت نظام

عضو کمسیون قضایی مجلس با اشاره به اینکه مجلس ابتدا نظرات مجمع تشخیص مصلحت را درباره پالرمو لحاظ نکرده بود، گفت: مجلس، ایرادات مجمع را برطرف و لایحه را به مجمع ارسال کرده است تا تعیین تکلیف کنند.

1397/07/14
|
10:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع FATF و پولشویی نظر موافقان و مخالفان در مجلس و با حضور دکتر محمدعلی پورمختار عضو کمسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و دکتر مهدی پازوگی استاد محترم دانشگاه و اقتصاددان به روی آنتن رفت.

محمدعلی پورمختار در آغاز با اشاره به اینکه کنوانسین پالرمو در مجلس تصویب شده است، گفت: در حین بررسی بر اساس مقررات مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای تطبیق کلیه طرح ها و لوایحی که در مجلس تحت رسیدگی هستیم، بدین منظور یک کمیسیون نظات دارد که در آن کمیسیون دیدگاه های مجمع از جهت تطبیق با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بررسی می شود و اگر مجلس موارد را رعایت نکرد، موارد را به شورای نگهبان منعکس می کند.

وی افزد: مجلس دیدگاه های مجمع تشخیص را در ابتدا لحاظ نکرده بود و به همین دلیل به شورای نگهبان رفت و این شورا هم ایراد گرفت و به مجلس برگشت و فعلا مجلس، ایرادات مجمع را برطرف کرده و به مجمع ارسال کرده است تا تعیین تکلیف کنند.

عضو کمسیون قضایی مجلس به CFT اشاره کرد و گفت: این مسئله به تصویب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه رسیده است و هنوز به صحن علنی نیامده است. در مجلس دیدگاه های مختلفی در مورد کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، که مرتبط با لوایح چهارگانه FATF است، وجود دارد و بر این اساس مجلس بیش از دو ماه گذشته، مصوب کرد تا فعلا بررسی آن به تعویق بیافتد که حالا مجدد موضوع بررسی از سوی دولت دارد پیگیری می شود.

وی به برخی از نکات منفی که در محتوای این لوایح چهارگانه مطرح شده اشاره و عنوان کرد: اختلاف ما با چنین کنوانسیون هایی در تعیین مصداق است که دچار اختلاف نظر جدی و ریشه ای اساسی هستیم.

پورمختار در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: همچنین آمریکا تعدادی از افراد را حتی در کشور ما از رئیس بانک مرکزی گرفته تا بخشی از اشخاص حقیقی و برخی از فرماندهان نیروهای مسلح را تحریم کرده و اگر ما به این کنوانسیون بپیوندیم باید این افراد را بگیریم و بر اساس دستور آمریکا آن ها را تحویل دهیم تا محاکمه کنند، کدام کشور عاقلی چنین چیزی را می پذیرد؟

وی اظهار داشت: از طرف دیگر، بر اساس این کنوانسیون ما باید تمام اطلاعات تراکنش های مالی و بانکی که به هر کشوری و تحت هر عنوانی منتقل می کنیم، مستقیما به این گروه بدهیم که زیر نظر آمریکا و رژیم صهیونیستی است. آن وقت آن ها فقط ما را از لیست سیاه خارج می کنند. درحالیکه یکسال است از لیست سیاه تعلیق هستیم مگر در این مدت چه نفعی برای کشور داشته است.

در ادامه این برنامه در رادیو گفت وگو مهدی پازوکی با اشاره به تاثیرات مثبت پیوستن به FATF گفت: اگر فرض کنیم آمریکا از برجام خارج نشده بود، برای اینکه با بانک های کوچک و متوسط دنیا کار کنید، مجبورید تا مقررات FATF را بپذیرید. این مقررات به نفع اقتصاد ملی ما است، اگر می خواهیم سردمدار اقتصاد باشیم باید سعی کنیم جلوی پولشویی را بگیریم، پول های کثیف وارد اقتصاد ما نشود.

وی تاکید کرد: پیوستن به FATF به نفع اقتصاد ایران و به نفع ثبات اقتصادی و به نفع این است که ما با جامعه جهانی در چارچوب منافع ملی ملت شریف ایران کار کنیم.

این اقتصاددان اظهار داشت: سوالی که از مخالفین دارم این است که مخالفین کشورهای تجاری طرف مقابل ما مانند چین، روسیه، ترکیه، عراق و حتی سوریه این مقررات را پذیرفته اند، اگر مجلس شورای اسلامی این مقررات را تصویب نکند یک سیگنال منفی به بازار فعلی ایران است و باعث عدم اعتماد کشورهای دیگر به کشور ما می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی