صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه اظهار داشت: اگر توجه بیشتری به سیاست خارجی خودمان که اقتصاد هم جزوش است در منطقه داشته باشیم، فشارهای آمریکا و بقیه دشمنان مان کمتر خواهد شد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تقویت مناسبات دیپلماسی با همسایگان و با حضور ابراهیم رحیم پور معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه روی آنتن رفت.

ابراهیم رحیم پور با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای دنیا است که بیشترین همسایه دارد، گفت: ما 15 کشور همسایه داریم که 8 همسایه زمینی و 7همسایه هم آبی می باشند.

وی افزود: شاید بتوان کشورهایی مانند هند را هم به این مجموعه به عنوان یک همسایه تاریخی محسوب کنیم، همچنین آسیای میانه و قفقاز هم همسایه نیستند ولیکن می توان گفت همسایه های تاریخی ما به شمار می روند. شاید بتوان تا 20 کشور را در همسایگی یا در منطقه خیلی نزدیک به خودمان محاسبه کنیم.

معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه به روابط کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: در دنیا مجموعه کشورهایی که در دنیا یا به صورت مجموعه واحدی هستند مانند اتحادیه اروپا و یا اگر اتحادیه ها را هم ندارند، تلاش بر این است که با اطرافشان، هارمونی و درگیر شدن مثبت خودشان را بیشتر کنند.

وی در ادامه از استقلال نظام به عنوانی موهبتی بزرگ در راستای سیاست های کلان کشور یاد کرد و بیان داشت: با وجود اینکه با قدرت های بزرگ، معمولا مشکل داریم ولی با روسیه و چین یعنی قدرت های بزرگ منطقه خودمان، تفاهمات و رفت و آمده و بده بستان های نسبتا خوبی را داریم. بنابراین اگر بخواهیم به استقلال خودمان ارزش قائل شویم و بخواهیم به امنیت مان وفادار باشیم و به کارهای فرهنگی اطراف خودمان توجه کنیم، باید با این 15 + 5 همکاری بیشتری داشته باشیم.

رحیم پور متذکر شد: تلاش هایی کردیم ولی به اعتقاد بنده هنوز آنچنان موفق نبوده ایم، متاسفانه سازوکارها و ساختار ما، نگاه هایش به سوی فرای منطقه است. ما انتقاد به خود می کنیم اما در واقعیت می بینیم که بدنه ساختار کاریمان حتی در بخش خصوصی و نه فقط دولت، علاقه دارند فراتر از منطقه روابط برقرار کنند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست های کلان ما باید متمرکز باشد و مدیریت شود، اظهار داشت: نه اینکه با کشورهای فراتر از منطقه، بد باشیم ولی ربطی ندارد که ما گوشت از نیوزلند بیاوریم، چرا نباید از پاکستان به بهانه هایی مختلف واردات کنیم که این مسائل را معمولا مافیای گوشت دامن می زنند. به نظر می رسد، ضربه هایی که از بعضی مشکلات خودمان خوردیم بیشتر از ضربه هایی است که فکر می کنیم از دشمنان و استکبار و اسرائیل و آمریکا خوردیم.

وی خاطر نشان شد: اگر توجه بیشتری به سیاست خارجی خودمان که اقتصاد هم جزوش است در منطقه داشته باشیم به نظر من، فشارهای آمریکا و بقیه دشمنان مان کمتر خواهد شد.

معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه در رابطه با نحوه تغییر این رویکرد گفت: باید راهبردمان را در منطقه، نه برای فقط مسئله مبارزه با داعش و یا مسائل نظامی امنیتی در بعضی از کشورها، بلکه به صورت اقتصادی، فرهنگی، ادبی، علمی، دانشگاهی و توریست ببینیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: در مجموعه نظام باید راهبرد را عملی کنیم، ما نمی توانیم درها را به دلایل مختلف نسبت به کشورهای همسایه ببیندیم باید عملا درها را باز کنیم. البته آن طرف هم اشکال وجود دارد و استقلال شان ضعیف تر است اما با همه این مسائل، اگر می خواهیم استقلال مان را حفظ کنیم باید با 15 + 5 طراحی جدید داشته باشیم و متمرکز کار کنیم.

رحیم پور اذعان داشت: متاسفانه وزارتخانه ها در دولت، آن طور که باید، وزارت خارجه را در مسائل راهبردی، همراهی نمی کنند. باید با هدف مشخص و با یک مدیریت و تمرکز، فرماندهی مان را در منطقه حرکت دهیم که اکنون این را نمی بینیم.

مرتبط با این خبر

  • مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی؛ راهگشای مسیری مستند برای پیگیری توسط دستگاه های نظارتی

  • کنترل احساسات و توجه به آن از تذکرات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان بود

  • ساز و کار مالی و تجارت از دید اروپا با مسائل امنیتی گره خورده است

  • سلب برخی از اختیارات محمد بن سلمان بخاطر عدم موفقیت در پرونده های داخلی و خارجی

  • سازمان همکاری های اسلامی تابع عربستان سعودی است +صوت

  • مسئولین نظارت با گران فروشی کاملا قاطع برخورد کنند +صوت

  • عدم توجه به تهدیدات دشمن، ما را دچار خطای راهبردی می کند +صوت

  • دست اروپا زیر ساطور آمریکاست +صوت

  • تامین نقدینگی خودروسازها، مشکلات این حوزه را برطرف می‌کند +صوت

  • راه اندازی شرکت اینستکس برای ایران مفید نخواهد بود