صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه اظهار داشت: اگر توجه بیشتری به سیاست خارجی خودمان که اقتصاد هم جزوش است در منطقه داشته باشیم، فشارهای آمریکا و بقیه دشمنان مان کمتر خواهد شد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تقویت مناسبات دیپلماسی با همسایگان و با حضور ابراهیم رحیم پور معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه روی آنتن رفت.

ابراهیم رحیم پور با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای دنیا است که بیشترین همسایه دارد، گفت: ما 15 کشور همسایه داریم که 8 همسایه زمینی و 7همسایه هم آبی می باشند.

وی افزود: شاید بتوان کشورهایی مانند هند را هم به این مجموعه به عنوان یک همسایه تاریخی محسوب کنیم، همچنین آسیای میانه و قفقاز هم همسایه نیستند ولیکن می توان گفت همسایه های تاریخی ما به شمار می روند. شاید بتوان تا 20 کشور را در همسایگی یا در منطقه خیلی نزدیک به خودمان محاسبه کنیم.

معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه به روابط کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: در دنیا مجموعه کشورهایی که در دنیا یا به صورت مجموعه واحدی هستند مانند اتحادیه اروپا و یا اگر اتحادیه ها را هم ندارند، تلاش بر این است که با اطرافشان، هارمونی و درگیر شدن مثبت خودشان را بیشتر کنند.

وی در ادامه از استقلال نظام به عنوانی موهبتی بزرگ در راستای سیاست های کلان کشور یاد کرد و بیان داشت: با وجود اینکه با قدرت های بزرگ، معمولا مشکل داریم ولی با روسیه و چین یعنی قدرت های بزرگ منطقه خودمان، تفاهمات و رفت و آمده و بده بستان های نسبتا خوبی را داریم. بنابراین اگر بخواهیم به استقلال خودمان ارزش قائل شویم و بخواهیم به امنیت مان وفادار باشیم و به کارهای فرهنگی اطراف خودمان توجه کنیم، باید با این 15 + 5 همکاری بیشتری داشته باشیم.

رحیم پور متذکر شد: تلاش هایی کردیم ولی به اعتقاد بنده هنوز آنچنان موفق نبوده ایم، متاسفانه سازوکارها و ساختار ما، نگاه هایش به سوی فرای منطقه است. ما انتقاد به خود می کنیم اما در واقعیت می بینیم که بدنه ساختار کاریمان حتی در بخش خصوصی و نه فقط دولت، علاقه دارند فراتر از منطقه روابط برقرار کنند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست های کلان ما باید متمرکز باشد و مدیریت شود، اظهار داشت: نه اینکه با کشورهای فراتر از منطقه، بد باشیم ولی ربطی ندارد که ما گوشت از نیوزلند بیاوریم، چرا نباید از پاکستان به بهانه هایی مختلف واردات کنیم که این مسائل را معمولا مافیای گوشت دامن می زنند. به نظر می رسد، ضربه هایی که از بعضی مشکلات خودمان خوردیم بیشتر از ضربه هایی است که فکر می کنیم از دشمنان و استکبار و اسرائیل و آمریکا خوردیم.

وی خاطر نشان شد: اگر توجه بیشتری به سیاست خارجی خودمان که اقتصاد هم جزوش است در منطقه داشته باشیم به نظر من، فشارهای آمریکا و بقیه دشمنان مان کمتر خواهد شد.

معاون اسبق آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه در رابطه با نحوه تغییر این رویکرد گفت: باید راهبردمان را در منطقه، نه برای فقط مسئله مبارزه با داعش و یا مسائل نظامی امنیتی در بعضی از کشورها، بلکه به صورت اقتصادی، فرهنگی، ادبی، علمی، دانشگاهی و توریست ببینیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: در مجموعه نظام باید راهبرد را عملی کنیم، ما نمی توانیم درها را به دلایل مختلف نسبت به کشورهای همسایه ببیندیم باید عملا درها را باز کنیم. البته آن طرف هم اشکال وجود دارد و استقلال شان ضعیف تر است اما با همه این مسائل، اگر می خواهیم استقلال مان را حفظ کنیم باید با 15 + 5 طراحی جدید داشته باشیم و متمرکز کار کنیم.

رحیم پور اذعان داشت: متاسفانه وزارتخانه ها در دولت، آن طور که باید، وزارت خارجه را در مسائل راهبردی، همراهی نمی کنند. باید با هدف مشخص و با یک مدیریت و تمرکز، فرماندهی مان را در منطقه حرکت دهیم که اکنون این را نمی بینیم.

مرتبط با این خبر

  • دشمنان شیعه، مهدویت و عزاداری برای امام حسین(ع) را نشانه گرفتند

  • تحریک احساسات فرق اسلامی به شیعه، منجر به ظهور داعش است

  • ولایت‌فقیه به آتش‌بس یک‌طرفه با استکبار تن نمی‌دهد

  • آیا در کنوانسیون مالکیت فکری دست استکبار درکار است؟

  • جامعه قرآنی در ارتباط با دشمن کَیس و هوشیار است

  • امام خمینی(ره) مردم را سیاسی کرد/ امام سیاست و هوشیاری را در سبد کالای زندگی مردم گذاشت

  • امام خمینی(ره) در رویارویی با استکبار نگاهشان رو به داخل بود

  • 55 درصد بیمارستان ها و مراکز درمانی شهر تهران موقوفه اند

  • مقاومت دستاورد انقلاب اسلامی و مایه امید مستضعفان جهان است

  • حجاب اجباری شعار انحرافی از ناحیه مخالفان شریعت مبین اسلام است