بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس اقتصادی تاكیدكرد: مردم در شرایط فعلی از سرمایه گذاری در بازار ارز و سکه بپرهیزند

حاجی وند گفت: مردم مراقب پول خود باشند و به سادگی در بازار ارز و طلا سرمایه گذاری نکنند

1397/07/15
|
11:26
|

برنامه "ضرب سکه" با موضوع چگونگی مدیریت سرمایه در شرایط بحرانی با حضور دکتر سیدفرهنگ حسینی مدیرعامل یک شرکت سرمایه گذاری در بورس، مهدی حاجی وند مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی در حوزه بورس از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

ضرب سکه: در شرایط بحرانی چگونه باید سرمایه گذاری کرد تا کمتر ضرر کنیم؟

حاجی وند: معمولاً کشور ما با تلاطمات بازارهای مختلف مواجه می شود اما در بیشتر مواقع این رفتار و هیجان زدگی مردم است که شرایط را بحرانی می کند. وقتی مردم در صف پراید 40 میلیونی و ارز 20 هزار تومانی می ایستند و از افزایش قیمت ها در بازار مسکن خوشحال می شوند اما به محض کاهش قیمت ها همگی در صف فروش دلار 10 هزار تومانی قرار می گیرند و سعی در فروش مسکن و خودرو می کنند باعث می شود شرایط بحرانی در اقتصاد رقم بخورد.

اگر مردم در بازار رو به افزایش و رو به کاهش هیجان زده نشوند هم به بحرانی نشدن وضعیت اقتصادی کمک می کنند و هم خودشان آسیب کمتری می بینند.

حسینی: معمولا روندی که در حوادث و رویدادهای مالی رخ می دهد با هجوم و حرکت های توده وار مردم تشدید می شود. تجربه ثابت کرده قیمت کالاها و ارز و بورس در یک مقطع زمانی دچار رشد بیش از اندازه ای می شود و پس از مدتی کاهش یافته و در سطح ثابتی باقی می ماند. این به معنای یک رشد غیر منطقی است و به همین خاطر افراد باید در سرمایه گذاری های خود توجه کنند جزو آخرین نفراتی نباشند که وارد سرمایه گذاری در یک حوزه می شوند و جزو اولین نفرات سرمایه گذار باشند تا در صورت خطر به موقع از سرمایه گذاری خارج شوند و بازار سریع تر به تعادل برسد.

ضرب سکه: آیا انبار کردن کالاها توسط تولید کنندگان برای حفظ سرمایه اولیه در شرایط فعلی منطقی است؟ راهکار چیست؟

حاجی وند: از نظر سود فردی شاید بسیاری از تولیدکنندگان مایل به انبار کالا باشند اما باید بگوییم که انبار کالاهای تولیدی در این شرایط از نظر اخلاقی، عرفی و قانونی اتفاق خوش یمنی نیست. هر تورم یک فرصت برای سودآوری است اگر کسی هوش اقتصادی داشته باشد و بداند که چه زمانی به بازار یک کالا وارد و خارج شود می تواند موفق عمل کند. در ابتدا باید از صنعتی که به آن وارد شده اطلاعات لازم را کسب کند.

حسینی: در شرایط فعلی و افزایش تقاضا خوب است که تولید کنندگان از این فرصت استفاده کرده و به جای متوقف سازی و انبار تولیدات، تولید خود را افزایش دهند. این کار باعث اشتغال و سودآوری برای آنها می شود و مشتری بیشتری پیدا خواهند کرد.

ضرب سکه: آیا در شرایط فعلی می توان در چندین بخش سرمایه گذاری کرد؟

حسینی: با متنوع سازی و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف می توان میزان ریسک را کاهش داد. پیشنهاد می شود افراد در حوزه تخصصی مربوط به خود باقی بمانند و به فرصت های موجود در کسب و کار تخصصی خود بپردازند. اما اگر افرادی از تخصص کافی برخوردار نیستند پیشنهاد می شود که سبدی از دارایی های مختلف اعم از سهام و سپرده تشکیل دهند و از افراد خبره و با تجربه کمک بگیرند.

ضرب سکه: سوال شده است، آیا خرید طلا و سکه و ارز در شرایط نوسانات ارزی به صلاح است؟

حاجی وند: بانک ها شاید کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری باشد. بنابراین بانک برای افراد ریسک ناپذیر بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه و ارز در شرایط امروز منطقی نیست چراکه بازار رشد خود را کرده ضمن اینکه الان به سراشیبی کاهی قیمت نیز رسیده است. بنابراین مردم مراقب پول خود باشند و به سادگی در بازار ارز و طلا سرمایه گذاری نکنند.

ضرب سکه: سوال شده است، فردی به دلیل افزایش قیمت دلار خانه مسکونی خود را فروخته و پس از آن به دلیل نوسانات ارزی و کاهش قیمت دلار هم خانه و هم سرمایه خود را از دست داده است. ارزیابی و توصیه شما به مردم چیست؟

حاجی وند: برای افرادی که نقدینگی و ثروت زیادی ندارند مسکن و خودرو جزو نیازهای اصلی آنها به شمار می رود معمولا سرمایه گذاری باید با نقدینگی مازاد انجام شود و اینکه با ابتدایی ترین نقدینگی یعنی خانه وارد سرمایه گذاری شویم از اساس اشتباه است.

حسینی: سرمایه گذاری به معنای فدا کردن پول به امید کسب سود در آینده است بنابراین باید در محل سرمایه گذاری های خود توجه و دقت کافی داشته باشیم. پیشنهاد می شود دارایی های اصلی مانند خانه، محل کار و وسیله کار خود را نفروشند و سرمایه گذاری نکنند و فقط بر مازاد منابع خود سرمایه گذاری کنند و وارد ریسک شوند.

ضرب سکه: سوال شده است، در شرایط بحرانی برای حفظ ارزش سرمایه چه باید کرد؟

حاجی وند: در شرایط تورم نگه داشتن پول نقد در خانه و بانک منطقی نیست بهترین کار این است که وارد بازارهای مختلف شوند تا حداقل ارزش پول خود را حفظ نمایند. باید دلیل نوسانات ارزی را بشناسیم و زمان ورود و خروج خود را از بازار مشخص کنیم و هیجان زده نشویم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی