بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل بین المللی بیان كرد: تصویب FATF برای رفع محدودیت های بانکی الزام آور است!

کارشناس مسائل بین المللی با تاکید بر اینکه تصویب FATF برای برداشتن محدودیت های بین المللی بانکی الزام آور است، گفت: با تصویب FATF بعضی تحریم ها برداشته می شود.

1397/07/23
|
10:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع اجلاس FATF در پاریس با دستور کار ایران و با حضور دکتر سعید خزایی کارشناس مسائل بین الملل روانه آنتن شد.

سعید خزایی در آغاز با بیان اینکه ایران یکی از مهمترین موضوعاتی است که در اجلاس شش روزه FATF پاریس در دستور کار قرار می گیرد، گفت: موضوع خروج ایران از لیست سیاه FATF در این اجلاس مطرح می شود. باید اذعان کرد برخی از کارشناسان و مقامات بلندپایه FATF گفته اند یکی از لوایح در شورای نگهبان تائید نشده است اما با توجه به اینکه ایران اقداماتی در این زمینه کرده است و برخی از لوایح مورد تایید قرار گرفته است، نگاه مثبتی نسبت به ایران وجود دارد.

وی اضافه کرد: این سازمان زیر مجموعه سازمان همکاری های توسعه اقتصادی است و سه ماه به ایران فرصت داده اند تا این قانون به طور کامل تصویب شود و احتمال دارد فرصت بیشتری نیز به ایران داده شود زیرا چهار لایحه از این قانون در مجلس تصویب شده است و تنها لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان باقی مانده است و برای برداشتن محدودیت بین المللی بانکی، این موضوع لازم است و در واقع زمینه ساز همکاری با اروپا است.

این کارشناس مسائل بین المللی درباره شرایط بعد از تصویب FATF اظهار کرد: با تصویب این قانون می تواند بعضی از تحریم ها برداشته شوند و یا ایران را از لیست سیاه به صورت مشروط خارج کنند تا بتوانیم در یک بازه زمانی لوایحی را که به تصویب نرسیده اند، اجرا کنیم.

وی افزود: ساز و کاری که اتحادیه اروپا درباره بسته همکاری با ایران طراحی کرده است، یک روند رضایت بخشی را طی می کند تا بتواند وابستگی به ارز کمتر شود. نمی خواهم ایدئولوژیک فکر کنم اما باور دارم آمریکا با این اقدامات خودش را منزوی می کند. چین هم از سوی دیگر، یک جنگ اقتصادی را برای برداشتن دلار از معاملات بین المللی آغاز کرده است.

خزایی با تاکید بر اینکه تصویب FATF برای برداشتن محدودیت های بین المللی بانکی الزام آور است، گفت: البته اینکه این کار درست یا غلط است و یا تبعاتی دارد، باید جداگانه بررسی شود اما به هر حال ناچار هستیم این را بپذیریم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی