بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو هیئت رئیسه كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس : بسته های حمایتی اروپایی ها، مشکلات کشور را برطرف نمی کند

حسن بیگی گفت: بسته هایی که تاکنون توسط اروپایی ها تهیه شده است دچار تغییرات گسترده شده اند. در بسیاری از موارد، ساز و کاری که اروپایی ها پیشنهاد داده اند، مشکل بانکی، نفتی و مالی کشور را برطرف نمی کند.

1397/08/20
|
14:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع عدم پایبندی اروپا به تعهدات در مقابل ایران و با حضور دکتر ابوالفضل حسن بیگی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

ابوالفضل حسن بیگی در آغاز با اشاره به نشست کمیسیون امنیت ملی با ظریف وزیر امور خارجه، گفت: در این نشست، ابعاد گوناگون رابطه با اروپا مورد بررسی قرار گرفت. اروپایی ها تحت هیچ شرایطی نمی توانند با سیاست های ترامپ کنار بیایند و با آمریکایی ها ارتباط گرمی را برقرار کنند زیرا همواره اروپایی ها را تحت فشار قرار می دهد و آنها را تهدید می کند و خروج از معاهدات بین المللی توسط آمریکایی ها، گرفتاری های زیادی را برای اروپایی ها ایجاد کرده است.

وی در عین حال اشاره کرد: اروپایی ها ده ها سال است که جزو هم پیمانان استراتژیک آمریکایی ها هستند و مسائل امنیتی، نظامی و اقتصادی آنها با یکدیگر گره خورده است و برای خروج از این پیوند در یک سه راهی گرفتار شدند؛ آنها می دانند اگر ایران از برجام خارج شود، در موضوع هسته ای دست ایران باز می شود و اقداماتی را انجام خواهد داد. از سوی دیگر اروپایی ها تحت فشار شدید ترامپ هستند و لذا اروپایی ها علاقه مند هستند با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند.

وی افزود: بسته هایی که تاکنون توسط اروپایی ها تهیه شده است با توجه به اینکه کارشناسان وزارت امور خارجه در جهت اصلاح آنها ارتباط دارند، دچار تغییرات گسترده می شوند. در بسیاری از موارد، ساز و کاری که اروپایی ها پیشنهاد داده اند، مشکل بانکی، نفتی و مالی کشور را برطرف نمی کند.

عضو هیئت رئیسه امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از زمان کشی اروپایی ها گفت و اظهار داشت: البته اروپایی ها زمان را اداره می کنند تا در مرحله نخست مشاهده کنند، بعد از تحریم ها چه اثراتی بر ایران دارد که خوشبختانه مردم ایران همانطور که در چهل سال همگام کشور بوده اند، این بار نیز نشان دادند که در کنار حاکمیت ایستاده اند.

وی اشاره کرد: پیشنهاداتی که اروپایی ها داده اند فقط بخشی از نیازمندی های جمهوری اسلامی ایران را تامین می کند و کشور نیز با پیگیری های ملت و رهبر معظم انقلاب نمی تواند با بسته های نیم بند اروپایی ها موافق باشد. بر اساس اطلاعی که داریم، اروپایی ها بسیاری از بسته های حمایتی را اصلاح کردند و در مواردی هم با آمریکایی ها مذاکره می کنند تا این کشور را قانع کنند. این مسئله برای اروپایی ها یک آزمون بزرگ است زیرا اگر نتوانند اهداف ایران را تامین کنند، از برجام خارج می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی