بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك استاد دانشگاه بیان كرد: انتخابات میان دوره ای عملا رای به سیاست های رئیس جمهور مستقر آمریکا است

استاد دانشگاه تصریح کرد: تجربه نشان می دهد خیلی از انتخاباتی که بصورت میان دوره اتفاق می افتد عملا رای به سیاست های رئیس جمهور است یعنی موافقین و مخالفین رئیس جمهور آرائشان را در قالب حزبی نشان می دهند.

1397/08/23
|
09:47

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع نتایج انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا و با حضور دکتر علیرضا کوهکن استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین المل به روی آنتن رفت.

علیرضا کوهکن در آغاز درباره نتایج انتخابات میان دوره ای کنگره ای گفت: کنگره در حقیقت مجموع دو مجلس آمریکا یعنی مجلس نمایندگان و سنا است که هر دو سال یک بار انتخابات برگزار می شود و تمامی نمایندگان مجلس نمایندگان تغییر می کنند و یک سوم نمایندگان سنا هم تغییر می کنند زیرا دوره نمایندگی در مجلس سنا شش ساله است و برای همین هر دو سال یک سوم آنها تغییر می کنند.

وی افزود: رقابت بین دو حزب اصلی بود اگرچه هم در مجلس نمایندگان و هم در مجلس سنا تعدادی نماینده مستقل نیز وجود دارند اما تعداد آنها بسیار اندک است و رقابت مانند همیشه بین جمهوری خواهان و دموکرات ها بود که در مجلس نمایندگان دموکرات ها اکثریت را کسب کردند و در مجلس سنا جمهوری خواهان که اکثریت را در اختیار داشتند، توانستند اکثریت جناح را برای خودشان نگه دارند.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره رای اکثریت جمهوری خواهان در سنا اظهار داشت: دلیل اصلی این اتفاق آن بود که آن یک سومی که در سنا قرار بود تغییر کنند، بیشتر از دموکرات ها بودند و به همین جهت شانس جمهوری خواهان بیشتر بود.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: تجربه نشان می دهد خیلی از انتخاباتی که به صورت میان دوره اتفاق می افتد عملا رای دادن به سیاست های رئیس جمهور است یعنی موافقین و مخالفین رئیس جمهور آرائشان را در قالب حزبی نشان می دهند. این دوره نیز از این قاعده نیز مستثنی نبود.

وی در رادیو گفت وگو با اشاره به سیاست های ترامپ، عنوان کرد: این سیاست ها باعث شده در عرصه بین المللی انتقادات خیلی جدی نسبت به ترامپ وجود داشته باشد و در داخل آمریکا نیز این انتقادات وجود دارد اما دسته ای از مردم آمریکا که در جهت نگاه های ترامپ حرکت می کنند با کارهایی که رئیس جمهور کرده است همراه هستند. جمعیت رسمی ایالات متحده 315 میلیون نفر است که بیش از 200 میلیون نفر می توانند شرکت کنند که در انتخابات ریاست جمهوری معمولا 100 میلیون نفر شرکت می کنند و در کنگره حدود 35 درصد رای دهندگان شرکت می کنند.

کوهکن ادامه داد: بعضی از سیاست های ترامپ که انتقادات بین المللی داشت و جامعه نخبگان آمریکا نیز از آن ها انتقاد می کردند در میان مردم و فرهنگ آمریکا طرفداران جدی دارد که از جمله می توان به ملی گرایی اشاره کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی