صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت باید به جای اینکه نگاهش فروش دارایی باشد، نگاه بهره برداری داشته باشد تا با عرضه شرکت ها به بازار، تغییر مدیریتی ایجاد شود و آن شرکت بتواند بهره ور شود.

برنامه «بدون خط خوردگی» با موضوع واگذاری بنگاه های اقتصادی و با حضور عبدالله مشکانی کارشناس مسائل اقتصادی به روی آنتن رفت.

عبدالله مشکانی به موانعی که باعث شده تا واگذاری بنگاه های تحت پوشش بانک ها اتفاق نیفتد، اشاره کرد و گفت: یکسری از موانع، مرتبط با محیط اقتصاد کلان ما و بی ثباتی است که در آن وجود دارد. نوع سیاست گذاری دولت که بعضی از این شرکت ها را بعد از عرضه با چالش مواجه می کند. همچنین نوع ساختار قانونی عرضه آن ها و برخی از مسائلی که مربوط به اقتصاد سیاست است، موثر هستند.

وی ادامه داد: اگر جای یک مدیرعامل بانک باشید و ببینید که شرکت های مختلفی در زیر مجموعه شما هستند و می توانید در انتخاب هیئت مدیره آن ها اثرگذار باشید و اگر این شرکت ها را به بازار عرضه کنید دیگر این اختیارات را از دست می دهید، طبیعتا تمایل کمی را خواهید داشت تا این کار را بخواهید انجام دهید.

کارشناس مسائل اقتصادی به برخی دیگر از موانع پرداخت و عنوان کرد: افرادی که پست ها را تصاحب کرده اند، برآوردشان این است که اگر این شرکت ها عرضه شود ممکن است از عرصه مدیریتی حذف شوند و تمایلی به چنین اتفاقی را ندارند.

وی با بیان اینکه شرکت هایی که عرضه شده اند با رها شدگی مواجه هستند، تصریح کرد: به این معنا که این شرکت ها طرف قرار داد با دولت بوده اند اما بعد از اینکه عرضه شده اند قرار داده های آن ها یا لغو شده است یا تمدید نشده یا پروژه جدید به آن ها واگذار نشده و باعث شده تجربه ناخوشایندی در بعضی از آن ها شکل بگیرد که آن ها را با مشکل مواجه کرده است.

مشکانی با اشاره به اصل 144 قانون اساسی، یادآور شد: متن قانونی عرضه این شرکت ها به بازار تحت اصل 144 قانون اساسی بود منتها در این قانون مبنا این بود که ما اگر این شرکت ها را ماهیتا داریم به بازار واگذار می کنیم از نظر مدیریتی نیز واگذار بکنیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: در مدیریت دولت قبل، ما این شرکت ها را از نظر تنها ماهیتی و نه مدیریتی واگذار کردیم و اصلاح ساختار مورد نظر اتفاق نیفتاد و مالکیت خصوصی ایجاد شده که نه به سهامدار پاسخگو هستند و نه به مجلس و نه به دولت پاسخگو هستند و اعتماد بازار را تحت الشعاع قرار داد که بازار از شرکت های بزرگ استقبال نکرد.

کارشناس مسائل اقتصادی با اظهار به اینکه بازار مالی ما در مقایسه با بازارهای مالی دنیا کوچک است و در این حوزه فرهنگسازی نشده، گفت: مردم را تشویق و ترغیب نکرده ایم که دارایی های مالی به اختیار بگیرید و سهام دار شوید این عدم تشویق هم باعث شده در بازار هم استقبال نمی شود.

وی در خصوص نگرش دولت به عرضه شرکت ها به بخش خصوصی نیز متذکر شد: دولت هم باید با تغییر ساختار قانونی که در گام های اولیه در پبش می گیرد به جای اینکه نگاهش فروش دارایی باشد، نگاه بهره برداری داشته باشد تا با عرضه شرکت ها به بازار، تغییر مدیریتی ایجاد شود و آن شرکت بتواند بهره ور شود.

مرتبط با این خبر

  • ممانعتی در واگذاری زمین به توسعه انرژیهای تجدیدپذیر وجود ندارد

  • بنگاه ها وزنه سنگین واگذاری ها به بخش خصوصی

  • روند خصوصی سازی در کشور به این زودی ها تمام شدنی نیست

  • صددرصد واگذاری ها به بخش خصوصی بوده است +صوت

  • ورود مرحله ای سهام عدالت به بازار سرمایه

  • سازمان خصوصی سازی روند واگذاری ها را با شرایط جدید پی می گیرد

  • بخش خصوصی واقعی، بازیگر اصلی اقتصاد کشور است

  • سهام عدالت هفته آینده واریز می شود

  • در دولت یازدهم بالای 80 درصد از واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی انجام شد

  • امکان عرضه شرکت های سرمایه گذار سهام عدالت در بورس وجود ندارد