بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: واقع بینی در خصوص انتظارات از اتحادیه اروپا ضروری است

کارشناس مسائل بین الملل گفت: اتحادیه اروپا از زمان خروج ترامپ از برجام بر موضع خود ایستاد و اکنون در زمینه اقتصادی همکاری می کند.

1397/08/23
|
13:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» با موضوع انتظارات کشور از اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام و گام های عملی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای ماندگاری و حفظ برجام و با حضور دکتر محمود دهقان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

محمود دهقان با بیان اینکه برجام دو بخش است، گفت: یک بخش از برجام مربوط به یک معاهده چند جانبه ای بین 1+5 کشور یعنی ایران و پنج قدرت دارای حق وتو به اضافه آلمان و اتحادیه اروپا است که این کشورها تعهدنامه ای را امضا کرده اند.

وی در رادیو گفت وگو افزود: این معاهده به گونه ای تنظیم شده بود که فرض می کردند ایران از این معاهده خارج می شود، بنابراین تحریم های شش قطعنامه قبلی که علیه ایران صادر شده بود و لازم الاجرا برای کشورهای جهان بود، به صورت اتوماتیک بر می گشتند و به آن عملیات ماشه می گفتند.

این استاد دانشگاه به بخش دوم از برجام اشاره کرد و اظهار داشت: بخش دیگر این است که این پیمان، قطعنامه 2231 شده است یعنی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد فصل هفتم که یک قطعنامه بین المللی لازم الجرا برای همه کشورها است.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو متذکر شد: اساس برجام و قطعنامه، به گونه ای تنظیم شده بود که فکر می کردند جمهوری اسلامی ایران از آن خارج می شود بنابراین همیشه راه را بر این بسته بودند که در صورت خروج ایران از برجام، بدون مصوبه جدید در شورای امنیت که احتمال می دادند چین یا روسیه، وتو کنند، برگردد.

دهقان افزود: اما با این حال ایران پایبند ماند و از یک موضع تدافعی به یک موضع کاملا تهاجمی تبدیل شد و مشخص شد که ایران علیه هیچ کشوری جنگی را شروع نکرده و هیچ تهدیدی در نظام بین المللی انجام نداده است و نکته مهم آن است که در این قطعنامه حق غنی سازی برای جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شد و ایران وارد کلوپ تولید کنندگان انرژی هسته ای شد.

وی خاطر نشان شد: دیگر هیچ قدرتی نمی تواند حق غنی سازی را برگرداند و به همین دلیل می بینید که آمریکایی ها وارد شورای امنیت نشدند تا قطعنامه 2231 را مصوبه دیگری بدهند و با یک قطعنامه دیگر لغوش کنند چون می دانستند که این جریان تمام و به رسمیت شناخته شده است.

کارشناس مسائل بین الملل به بد عهدی آمریکا در این معاهده اشاره کرد و عملکرد اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: اتحادیه اروپا از همان روزی که ترامپ از برجام خارج شد بر موضع خودش ایستاد و موگرینی بیانیه تندی را بیان کرد و اکنون هم در زمینه اقتصادی دارد همکاری می کند ولی باید واقع ین باشیم که اتحادیه اروپا یک مجموعه 27 کشوری است و یک کشور واحد نیست و در داخلش مسائل و بحث هایی وجود دارد.

وی در خاتمه تاکید کرد: استراتژی ایران تاکنون خوب بوده و اتحادیه اروپا، ارتباطات مالی و خرید نفت و برگشت مسائل مالی و سوئیفت را حل خواهد کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی