بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سردار جزایری: فرمان امام و تبعیت رزمندگان؛ عامل اصلی رفع حصر سوسنگرد+صوت

سردار سیدمسعودجزایری گفت: فرمان به موقع حضرت امام، تبعیت پذیری که در رزمنده ها و نماینده امام در شورایعالی دفاع بود و اهتمامی که افرادی مثل شهیددکتر چمران و فرماندهان سپاه و ارتش داشتند، عامل موفقیت در عملیات سوسنگرد بود.

1397/08/28
|
12:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سالگرد معجزه شکستن حصر سوسنگرد و علل اهمیت آن در روند دفاع مقدس و با حضور سردار سید مسعود جزایری مشاور رئیس کل ستاد نیروهای مسلح به روی آنتن رفت.

سردار سید مسعود جزایری با اشاره به عملیات سوسنگرد و رفع حصر آن گفت: در یک سکوتی که مجامع جهانی به خودشان گرفتند و رضایت جانب دارانه ای که غرب نسبت به رژیم بعث صدام داشت، رژیم عراق با یک ارتش حدود 230 هزار نفری که در اختیار داشت به کشور ما حمله کرد و بخش هایی از شهرها و روستاهای مرزی ما را از جمله سوسنگرد تصرف کرد.

وی با بیان اینکه یکی از هدف هایی که دشمن از عملیات های متعدد خودش پیگیری می کرد، جدا کردن خوزستان بود، تصریح کرد: خوزستان یکی از مناطق کاملا استراتژیک و راهبردی کشور است، یکی از این محورها که تلاش می کرد از این طریق، بخش شمال و جنوب نیروها و رزمنده ها را از همدیگر جدا بکند، محور سوسنگرد بود.

مشاور رئیس کل ستاد نیروهای مسلح در خصوص اهمیت رفع حصر سوسنگرد، اظهار داشت: تصرف سوسنگرد و اگر رفع حصر نمی شد و تجاوز رژیم صدام به سوسنگرد، بخش های زیادی از خوزستان و مناطق عملیاتی را تحت تاثیر خودش قرار می داد. منطقه حمیدیه، سوسنگرد، بستان از جاهای مهمی بود که از همان ابتدا رژیم ارتش عراق به آن ها توجه نظامی و عملیاتی داشت.

وی اضافه کرد: در این منطقه رودخانه کرخه، کرخه کور و هورالهویزه وجود دارد و آنقدر این منطقه مهم است که در صورت تسلط نظامی بر آن، می توانست بخش عمده ای از جنگ را حتی رقم بزند.

سردار جزایری در مصاحبه با رادیو گفت وگو با بیان اینکه حصر سوسنگرد، محاصره نیروها در قسمت غربی را دربر داشت که تلفات بالایی را به نیروهای ما وارد می کرد، در این صورت شکست های غیر قابل جبرانی را تحمیل به رزمندگان می کرد، تاکید کرد: عملیات رفع حصر سوسنگرد، در میان عملیات های دوران هشت ساله دفاع مقدس را بایستی به عنوان یک عملیات کاملا اساسی و فوق مهم در نظر گرفت، چون ما بعد از آن توانستیم عملیات های موفقی را در دستور کار خودمان قرار بدهیم.

وی با اشاره به موقعیت سیاسی کشور در آن دوره و عملکرد دولت حاکم، متذکر شد: شاید اگر ما به لحاظ دولت مستقر در آن مقطع از یک موقعیت بهتری برخوردار بودیم یا بعضی از این حوادث پیش نمی آمد و یا اینکه برخورد و یا مقابله مناسب تری را می توانستیم با آن داشته باشیم مثلا در رفع حصر سوسنگرد، حضرت امام (ره) یک دستور تاریخی دادند مبنی بر اینکه «سوسنگرد بایستی تا فردا آزاد شود».

مشاور رئیس کل ستاد نیروهای مسلح خاطر نشان شد: اگر دخالت حضرت امام نبود چون این موضوع جنگ در آن زمان در دست دولت و وزارت دفاع و شورای عالی دفاع بود و در راس اینها بنی صدر بود باید از این طریق کار به روال عادی انجام می شد و چون تعلل هایی صورت می گرفت و حمایت لازم از جبهه ها صورت نمی گرفت و تاکتیک خاصی برای رفع حصر سوسنگرد در آن مقطع نبود و اهمیت خاصی به این منطقه توسط افراد مسئول، داده نمی شد، حضرت امام دخالت کردند و این فرمان را دادند.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری نمایندگی امام را در شورای عالی دفاع بر عهده داشتند و از همان روزهای نخست تجاوز رژیم بعث در مناطق جنگی و عملیاتی حضور داشتند و اهمیت محورها را بخوبی تشخیص می دادند، اگر اهتمام مقام معظم رهبری نسبت به این فرمان نبود، اگر اهتمام افرادی مثل شهید چمران و یکسری از فرماندهان ارتش و سپاه نبود، چه بسا که نمی توانستیم رفع سوسنگرد را داشته باشیم، خسارت های زیادی به ما وارد می شد.

سردار جزایری خاطر نشان شد: در درجه اول فرمان کاملا به موقعی که توسط حضرت امام صادر شد، تبعیت پذیری که در نیروها و رزمنده ها و نماینده امام در شورای عالی دفاع بود و اهتمامی که افرادی مثل شهید دکتر چمران داشتند، مسئولین و فرماندهان سپاه و برخی از فرماندهان ارتش داشتند، عامل موفقیت در این عملیات بود

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی