بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل سیاسی: سفر ظریف به اروپا یکی از موفق ترین سفرهای وی در طول دوران وزارتش بود +صوت

یک کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: سفر فشرده کاری 48ساعته ظریف یکی از موفق ترین سفرهای وزیر امور خارجه در طول دوران وزارتش است.

1397/09/05
|
12:14

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای ظریف وزیر امور خارجه ایران به ایتالیا و با حضور دکتر محمود دهقان کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

محمود دهقان در آغاز با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به ایتالیا گفت: ظریف استراتژی خوبی در شیوه کاری خود دارد و باعث شده اگر به شرایط بین المللی نگاه کنیم، در کف ترازو ترامپ و پمپئو قرار دارند و در یک کف ترازو ظریف قرار دارد. ظریف در دیدارهای خود خیلی صریح و بی پرده با اروپا صحبت می کند و به صراحت اعلام کرد نمی شود برجام فقط برای ایران هزینه باشد در حالی که قبلا با این صراحت با اتحادیه اروپا صحبت نمی کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه از اثر گذاری این دیدارها گفت و بیان داشت: روز گذشته در روزنامه های اروپایی مطرح شد که اگر قرار است در برابر زورگویی های ترامپ تسلیم شویم، باید هزینه های بیشتری بدهیم و خودمان را برای عقب نشینی های بیشتری آماده کنیم و حتی حاکمیت رسمی کشورهای اروپایی نیز نقض شده است زیرا ترامپ و آمریکا عملا این کار را انجام می دهد و برای اروپا شرط و شروط می گذارد.

وی تصریح کرد: ظریف به طرف های اروپایی اعلام کرد که آمریکا فقط برجام را نقض نمی کند بلکه در درجه نخست حاکمیت کشورهای مستقلی مانند اتحادیه اروپا، چین و روسیه را نقض می کند و بر خلاف احکام شورای امنیت، به کشورها دیگر دستور می دهد و تنها از اهرم فشار استفاده می کند.

این کارشناس مسائل بین المللی به توئیت های ظریف وزیر امور خارجه اشاره کرد و بیان کرد: این توئیت ها نکات ظریفی دارد که در رسانه های آمریکایی نیز بازخورد دارد و این مواجه با ترامپ نیز جالب توجه است.

دهقان در ادامه بیان کرد: با اقدامات ظریف و جمهوری اسلامی به نظر می رسد آرام آرام در تعدادی از کشورهای اروپایی شرایطی به وجود آمده است که به صورت علنی با سیاست های آمریکا اعلام مخالفت می کنند و به همین جهت می توان سفر فشرده کاری 48 ساعته ظریف یکی از موفق ترین سفرهای وزیر امور خارجه در طول دوران وزارت ایشان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه ظریف در این سفر در سه محور گفتگو کرد، اشاره کرد: نخست درباره ایران به عنوان یک کشور تاریخی که در طول تاریخ همیشه وجود داشته است و به جز رم کشور دیگری وجود نداشته است. محور دوم گفتگو ها درباره احترام ایران درباره قطعنامه شورای امنیت است اما آمریکایی ها به صراحت این کار را انجام می دهند.

این کارشناس مسائل بین المللی افزود: محور سوم گفتگو ها نیز درباره مبادلات و ارتباط بانکی بود و در حال حاضر چهار کانال ارتباطی بین ایران و بانک های خارجی وجود دارد و اقدام آمریکا برای بستن سوئیفت بی تاثیر بود و نتیجه آن به کاهش قیمت دلار و سکه منجر شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی