صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره استیضاح وزیرخارجه گفت: ظریف واستیضاح کنندگان در کمیسیون امنیت ملی گفتگو کرده و اگر نمایندگان متقاعد نشوند و بر استیضاح اصرار داشتند، موضوع در صحن علنی مطرح میشود.

کمال دهقانی فیروزآبادی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با تائید جمع آوری امضا برای استیضاح تعدادی از نمایندگان مجلس بیان کرد: طبق اصل 89 قانون اساسی و ماده 220 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، استیضاح را باید حق مجلس بدانیم و باید تشریفات خود را طی کند تا این استیضاح به صحن علنی مجلس بیاید.

وی افزود: روند استیضاح به این گونه است که ابتدا باید به کمیسیون تخصصی خود یعنی کمیسیون امنیت ملی بیاید و افراد امضا کننده و همچنین وزیر امور خارجه حضور داشته باشند و به سوالاتی که مطرح می شود، پاسخ دهند و اگر نمایندگان متقاعد نشوند و بر استیضاح اصرار داشتند، موضوع در صحن علنی مجلس مطرح شود.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو درباره علت استیضاح وزیر امور خارجه بیان کرد: در چند ماه گذشته در مجلس بررسی چهار لایحه صورت گرفت که دو لایحه مربوط به پولشویی و الحاق به کنوانسیون پالرمو و دو لایحه هم درباره مقابله با تامین مالی تروریسم و CFT بود. این لوایح مخالفان و موافقان بیشتری داشت و در نهایت تکلیف سه لایحه در مجلس مشخص شده است و فرایند قانون گذاری آن در حال طی شدن است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در همین راستا، ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، در مصاحبه ای که با رسانه های خارجی انجام داد، تاکید کرد که پولشویی در ایران نیز وجود دارد اما سازمان یافته نیست. این موضوع باعث اعتراض خیلی از نمایندگان مجلس شد که وزیر امور خارجه نباید این مباحث را مطرح کند و این باعث اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی ایران می شود. ظریف هم در پاسخ گفت هیچ وقت به جمهوری اسلامی ایران اتهام نزدم و یک واقعیتی را مطرح کردم.

این نماینده مجلس با تصریح بر اینکه پولشویی در همه کشورهای دنیا وجود دارد و تنها شدت و ضعف آن متفاوت است، عنوان کرد: در آمریکا بزرگترین پولشویی ها انجام می شود و همچنین هیچ کس سر از کارهای بانکی در سوئیس در نمی آورد زیرا از هر جای دنیا، هر کسی پولی را با هر منشائی به بانک های سوئیس می برد.

مرتبط با این خبر

  • تحریم دریایی را دور می زنیم...

  • افزایش قیمت بنزین؛ تحمیل فشار بیشتر به مردم

  • قانون رسیدگی به دارایی مقامات، ضامن پیشگیری از فضاسازی علیه مسئولین است

  • اگر مسکن مهر نبود قیمت خانه 20 برابر می شد

  • جنگ افروزی علیه ایران هزینه زیادی برای ترامپ خواهد داشت

  • با اظهارات جهانگیری درباره سهمیه بندی کوپنی موافقم

  • 100هزار فرصت شغلی با راه اندازی توریسم حلال در شرق آسیا

  • اولویت با برگزاری الکترونیکی انتخابات است

  • امریکا می داند تحریم نفتی ایران شدنی نیست

  • ضرورت پالایش قوانین غیر ضروری