صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مدیران فرهنگی بیان کرد: هر کسی در هر نهادی، مدیریتی در حوزه فرهنگ می گیرد، سعی می کند محدوده کوچکی را برای خودش تعریف کند و به همین جهت مدیریت فرهنگی به حاشیه می رود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع عملکرد مدیران فرهنگی در حوزه فرهنگ و برآورده نشدن انتظارات رهبر معظم انقلاب و با حضور دکتر حسن بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شد.

حسن بنیانیان در آغاز با بیان اینکه موضوع فرهنگ، امر پیچیده ای است، گفت: تعاریف زیادی برای فرهنگ وجود دارد و این موضوع باعث شده شناسایی نقش و ساختار نهادها و سازمان ها در تحولات فرهنگی ناشناخته بماند. پس از انقلاب، یک نظام استکباری در حال تلاش است که فرهنگ کشور را تحت تاثیر قرار دهد و این موضوع سبب شده با بزرگنمایی نقشه های آن ها و واگذاری مسئولیت به یکدیگر، از خودمان رفع تکلیف کرده ایم. هر کدام از نهادهای فرهنگی و غیر فرهنگی، در فرهنگ نقش ایفا می کنند اما نقش خودشان را جزئی می بینند.

وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب نیز به طور طبیعی، همه فسادها را روی نظام سیاسی و شخص شاهان متمرکز می کردیم اما الان بواسطه اینکه مردم سالاری داریم، نقش فرهنگ عمومی در شکل گیری هرم سیاسی نقش برجسته ای است و همه افراد جامعه در تحولات فرهنگی، آگاهانه و ناخودآگاه نقش ایفا می کنند.

وی با اشاره به مدیران فرهنگی بیان کرد: هر کسی در نهادی، مدیریتی در حوزه فرهنگ می گیرد، سعی می کند محدوده کوچکی را برای خودش تعریف کند و به همین جهت مدیریت فرهنگی به حاشیه می رود و هنرمندان نیز احساس مسئولیت کافی و لازم را نمی کنند چون سیستم عاملانه ای هم وجود ندارد که افراد بتوانند میزان تاثیر خودشان را به صورت علمی شناسایی کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب حدود 15 سال پیش در قالب مهندسی فرهنگی، تلاش کردند این موضوع جا بیافتد که همه افراد در جامعه در تحولات فرهنگی مداخلات مستمر دارند، عنوان کرد: گستردگی فرهنگی بسیار زیاد است و حتی وقتی یک قانونی اقتصادی هم مصوب می کنیم، در فرهنگ اثر گذاشته ایم. رهبر انقلاب تاکید داشتند، برای همه طرح های بزرگ در همه حوزه ها، پیوست فرهنگی داشته باشیم.

وی درباره نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار داشت: در راس شورای عالی انقلاب فرهنگی روسای جمهور هستند و انقدر مشکلات اقتصادی و سیاسی کوتاه مدت و روزمره دارند که نمی خواهند و نمی توانند به مسائل فرهنگی که در بلند مدت آثار آن ظاهر می شود، بپردازند.

مرتبط با این خبر