صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین الملل گفتاین اعتراضات مردم فرانسه علیه نظام سرمایه داری است و آنچه در پاریس می گذرد، سومین بحران بزرگ نظام سرمایه داری از زمان شکل گیری نظریه آدام اسمیت بر مبنای تجارت آزاد است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع حرکت اعتراضی در فرانسه و با حضور دکتر رضا حجت کارشناس مسائل بین الملل روانه آنتن شد.

رضا حجت در آغاز درباره چرایی شکل گیری اعتراضات گفت: علت اولیه این اعتراضات به دلیل افزایش مالیات بر سوخت بود که این تصمیم بر مبنای اصلاحات رئیس جمهور فرانسه شکل گرفت و با توجه به فشارهای اقتصادی که مردم فرانسه متحمل می شوند، نسبت به این موضوع اعتراض کردند.

وی ادامه داد: البته دلیل اصلی این اعتراضات فقط افزایش مالیات بر سوخت نبود بلکه این موضوع فقط یک عامل تشدید کننده است و دلیل اصلی را می توان بحران سرمایه داری شکل گرفته در تمام کشورهای غربی دانست که حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی را هم در بر گرفته است. همچنین اقدامات کشورهای غربی از جمله فرانسه در دیگر مناطق دنیا نیز عامل دیگری برای شعله ور شدن این اعتراضات است.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه اعترضات جلیقه زردها به کشورهای دیگر اروپایی گسترش پیدا کرده است و احتمال گسترش آن به دیگر کشورها نیز وجود دارد، عنوان کرد: این اعتراضات علیه نظام سرمایه داری است و به همین دلیل شاهد گسترش آن هستیم و آنچه در پاریس می گذرد، سومین بحران بزرگ نظام سرمایه داری از زمان شکل گیری نظریه آدام اسمیت بر مبنای تجارت آزاد است.

وی ابراز داشت: هر چه اعتراضات گسترده تر شد، طیف های گوناگون و همچنین مردم از مناطق دورتر و محروم فرانسه به پاریس آمدند و هرچه اعتراضات افزایش پیدا کرد، نوع برخورد و واکنش دولت نیز بیشتر شد زیرا مکرون رئیس جمهور فرانسه اصرار داشت که اصلاحات خود را ادامه دهد. این برخوردها به حدی افزایش پیدا کرد که تک تیرانداز برای مقابله با معترضین مستقر کردند و شاهد کشته شدن تعدادی و مجروحیت و دستگیری بسیاری از مردم معترض بودیم.

حجت با اشاره به عقب نشینی مکرون از تصمیمات خود عنوان کرد: با اینکه رئیس جمهور فرانسه روی اصلاحات خود اصرار داشت، مجبور شد از مواضع خود عقب نشینی کند و افزایش قیمت ها از جمله سوخت و آب و برق را به تعویق بیاندازد زیرا شاهد افزایش اعتراضات بود و کلیت کشور فرانسه نیز در حال آسیب خوردن بود و به همین جهت می توانیم از عنوان شکست برای مکرون رئیس جمهور فرانسه استفاده کنیم.

مرتبط با این خبر

  • پرداخت یارانه استانی می شود +صوت

  • موج سواری ناموفق رسانه های بیگانه بر اعتراض کارگری نیشکر هفت تپه

  • سامانه ضدقاچاق تا پایان آذر راه اندازی می شود +صوت

  • میزان تعهدات دولت به اسناد بالادستی داخلی بیش از توافق نامه پاریس است

  • سیستم مالیاتی؛ ابزار سیاست های مالی و خط دهی اقتصادی توسط دولت است

  • سقف تراکنش کارت خوان ها مانع از تراکنش زیاد در بازار سکه و ارز +صوت

  • رفتار عربستان در پرونده قتل خاشقچی مبتنی بر پنهان کاری است +صوت

  • منافع کشور ها، مقدم بر حقوق بشر است +صوت

  • تورم؛ عامل اصلی کاهش ارزش پول ملی است +صوت

  • رهبر حزب اسلامی افغانستان گرایشات افراطی و قوم گرایانه دارد +صوت