بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس ارشد مسائل اروپا: خواست مردم فرانسه؛ عدالت اجتماعی و خدمات رفاهی +صوت

کارشناس ارشد مسائل اروپا گفت: 75 درصد مردم فرانسه از مطالبات معترضین حمایت می کنند ولی آنها به دنبال عدالت اجتماعی، خدمات هزینه های آموزشی و رفاهی هستند که طی دو دهه گذشته دولت آن ها را حذف کرده.

1397/09/19
|
12:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع شکست لیبرال دموکراسی در اروپا و چالش های آینده اروپا با اعتراضات فرانسه و با حضور مرتضی مکی کارشناس ارشد مسائل اروپا به روی آنتن رفت.

مرتضی مکی با بیان اینکه تحولات در فرانسه، نشان دهنده بحران در نظام سرمایه داری در شکل جدیدی است، گفت: بحران سرمایه داری مسئله جدیدی نیست و هر 10 سال یکبار با شکل های مختلفی این بحران را تجربه کردیم. در سال 2007 شاهد سقوط بانک های بزرگ از آمریکا به سمت کشورهای اروپایی بودیم.

وی با اظهار به اینکه شکل جدید از این بحران را که در فرانسه شاهد آن هستیم، یک رویداد کم سابقه ای است، بیان کرد: مردم فرانسه با اعتراض و اعتصاب و تظاهرات بیگانه نیستند و در شکل های مختلفی در اعتراض به سیاست های دولت شان شاهد تظاهرات و اعتصابات چندین ماهه بودیم اما در شکل جدید اعتراضات در فرانسه، ما شاهد اعتراضات فرو دستان هستیم که می توان اسمش را جنبش فرو دستان گذاشت.

کارشناس ارشد مسائل اروپا ادامه داد: این افراد، کسانی هستند که در نتیجه سیاست های ریاضتی در 10 سال گذشته فشارهای زیادی را متحمل شدند و الان کمتر از 1500 یورو درآمد ماهانه دارند و این میزان در کشوری مانند فرانسه برای تامین نیازهای اولیه زندگی بسیار کم است.

وی در خصوص دلایل خشم مردم فرانسه اظهار داشت: خشم و اعتراضی که فرانسوی ها در چند هفته گذشته به نمایش گذاشتند در حقیقت اعتراض به نابرابری و بی عدالتی و کنار گذاشتن عدالت اجتماعی در سیاست های اقتصادی دولت فرانسه در یک دهه گذشته و تلاش برای حمایت از سرمایه گذاران و صااحبان بنگاه های اقتصادی برای سرمایه گذاری و رونق اقتصادی با شیوه کاهش مالیات ها و مشوق های دیگر و یا انعطاف در قبول بازار کار بوده است.

مکی در رابطه با واکنش دولت فرانسه نسبت به این اعتراضات گفت: در ابتدای بحران، مکرون تلاش کرد اقتدار و ایستادگی خودش را برابر اعتراضات نشان دهد و حتی با لحن تحقیر آمیز و توهین آمیزی با معترضان رفتار کرد و همین بازتاب و تبعات زیادی در میان معترضان داشت و فکر نمی کردند که آنقدر تداوم پیدا کند که بخواهند تعلیق و حتی توقف مالیات بر سوخت را انجام دهند. در سه هفته گذشته این اعتراضات ارکان سیاسی فرانسه را به لرزه درآورده و دولت مکرون در تلاش برای مدیریت این بحران است و به همین دلیل هم از مواضع خودش تا حدودی عقب نشینی کرد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر معترضان در قالب هیچ اتحادیه، سندیکایی فعالیت نمی کنند، درست است که 75 درصد از مردم از مطالبات این قشر حمایت می کنند ولی آنها به دنبال عدالت اجتماعی، خدمات هزینه های آموزشی و رفاهی هستند که طی دو دهه گذشته دولت آن ها را حذف کرده است و در حال حاضر دولت فرانسه، قرار است بخشی از مسئولین را تغییر دهد تا بتوانند گام هایی را بردارند و بخشی از رضایت مرد مرا جلب کنند.

کارشناس ارشد مسائل اروپا در خصوص کشیده شدن این اعتراضات به دیگر کشورهای اروپایی بیان داشت: در اروپا پیوستگی و همبستگی و ارتباطات بسیار گسترده است، وقتی یک تحول و اعتراضی در فرانسه روی می دهد و بازتاب دارد کشور های دیگر این را الگو می گیرند تا برای درخواست هایشان آن را مطرح کنند. البته اعتراضات به شدت و حدت فرانسه نرسیده است و بعید می دانم با توجه به اینکه هیچ سندیکا و اتحادیه ای پشت این اعتراضات نیست ما شاهد تداوم این اعتراضات در کشورهای دیگر باشیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی