صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون حقوق و قضایی مجلس گفت: وقتی دولت به صورت متمرکز شجاعت حذف یارانه افراد یا دهک های پر درآمد را ندارد، واگذاری آن به استان ها، پاک کردن صورت مسئله است.

محمود دهقانی، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص الگوی مشخص دولت در رابطه با یارانه پردرآمد ها گفت: هنوز دولت با همه صحبت هایی که در این چند سال کرده، الگوی مشخصی را ارائه نکرده است، چند بار مجلس برای اینکه یارانه دهک های بالای کشور را حذف کند و آن را به طبقات ضعیف جامعه پرداخت کند، اقدام کرد و حتی تصویب کردیم اگر دولت مازاد از درآمدهای هدفمند کردن یارانه ها را بخواهد از بودجه عمومی پرداخت کند، تصرف در اموال عمومی محسوب می شود. ولی دولت هر سال می گوید تشخیص افراد پردرآمد کار سختی است و به طو کلی اراده شجاعانه ای برای حل این مشکل ندارد.

وی یادآور شد: زمانی که هدفمند کردن یارانه ها شروع شد، مبلغ 45 هزار و 500 تومانی که در دولت آقای احمدی نژاد داده می شد، مبلغ قابل توجهی نسبتا بود ولی اکنون این مبلغ، ارزش چندانی ندارد و از طرفی هم قیمت انرژی و کالاها به شدت افزایش یافته است.

عضو کمیسیون حقوق و قضایی مجلس واگذاری، حذف و پرداخت یارانه های افراد به استان ها، راه حل درستی ندانست و اظهار داشت: وقتی دولت به صورت متمرکز شجاعت حذف یارانه افراد یا دهک های پر درآمد را نداشته باشد، واگذاری آن به استان ها، پاک کردن صورت مسئله است چون در استان ها یکسری معذوریت های بیشتری وجود دارد.

وی تاکید کرد: همه اطلاعات و حساب های مردم در اختیار دولت است و بر اساس اسناد، دولت می داند که چه کسی در کدام شهر و در کدام قسمت دارد زندگی می کند و مالیات هم دارد می گیرد و اینکه مطرح می کنند نمی خواهیم در زندی مردم سرک بکشیم، اتفاقا کاملا دارند سرک می کشند و این کار نه در کشور ما بلکه در همه جای دنیا انجام می شود.

در ادامه کاظم دلخوش با اشاره به اینکه در ماده 10 قانون هدفمندکردن یارانه ها، پیش بینی کرده بودیم که دولت ظرف سه ماه، آیین نامه تعیین کند و افرادی که توانایی مالی ندارند، در لیست نیاورد، گفت: از همان ابتدا، متاسفانه سهم 50 درصدی مردم به اضافه 20 درصد سهم دولت و 30 درصد سهم تولید، به جای اینکه در جایگاه خودشان هزینه بشوند، در پرداخت هزینه خانوارها قرار گرفت. متاسفانه بعد از آن، نه مجلس و نه دولت نتوانستند اصلاحات لازم را درست انجام بدهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اذعان به اینکه روشی که در زمینه هدفمندی یارانه ها دارد پیاده می شود اصلا صحیح نیست، تصریح کرد: اولا هزینه آب و برق مردم را دولت حساب کند تا این همه هزینه عابر بانک و امثال اینها را انجام ندهد، دوم اینکه دولت کم کم بیاید و ساماندهی کند ما نمی توانیم بگوییم دولت یک شبه یارانه افراد متمکن را قطع کند ما در جامعه، افرادی را داریم که ممکن است یک شبه زندگی شان از این رو به آن رو شود و تشخیص این مسائل خیلی مشکل است.

وی با یاد آوری اینکه تنها 2 میلیون نفر از گرفتن یارانه بعد از اعلام دولت انصراف دادند، اظهار داشت: بعد از آن، دیگر کسی داوطلبانه کنار نمی رود. از طرف دیگر دولت خواست، برخی را از لیست خارج بکند اما به دلیل نادرست بودن اطلاعات و آمار، نتوانست.

وی قطع کردن یارانه ها را در شرایط سخت اقتصادی کنونی به صلاح جامعه ندانست و گفت: این کار باید مرحله به مرحله، اتفاق می افتد و اگر هر سال یک میلیون یا دو میلیون قطع می شد و این پول به تولید می رفت مردم رضایت داشتند ولی وقتی این پول به تولید نرود و دغدغه برای تولید کنندگان ایجاد شود، رضایت ایجاد نخواهد شد.

وی متذکر شد: در حال حاضر، نه تنها یارانه ها حذف نشده بلکه اضافه هم می شود چون جمعیت از زمان نوشتن این قانون که 75 میلیون بود به 85 میلیون رسیده است و این میزان به مردم یارانه داده می شود و بعضی مواقع دولت استقراض می کند.
وی در خصوص واگذاری پرداخت یارانه ها به صورت استانی نیز گفت: دولت تفویض اختیار به استان ها کرده و باید این را محکم بگیرد، چون استاندار و فرماندار در استان راحت می توانند بین دارا و ندار را تشخیص دهند و نباید اینطور باشد که نظارتی نباشد.

مرتبط با این خبر

  • تحریم دریایی را دور می زنیم...

  • افزایش قیمت بنزین؛ تحمیل فشار بیشتر به مردم

  • قانون رسیدگی به دارایی مقامات، ضامن پیشگیری از فضاسازی علیه مسئولین است

  • اگر مسکن مهر نبود قیمت خانه 20 برابر می شد

  • جنگ افروزی علیه ایران هزینه زیادی برای ترامپ خواهد داشت

  • با اظهارات جهانگیری درباره سهمیه بندی کوپنی موافقم

  • 100هزار فرصت شغلی با راه اندازی توریسم حلال در شرق آسیا

  • اولویت با برگزاری الکترونیکی انتخابات است

  • امریکا می داند تحریم نفتی ایران شدنی نیست

  • ضرورت پالایش قوانین غیر ضروری