صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر انجمن انبوه سازان کشور بیان کرد: هر کدام از بانک ها بنا به ضرورت سود دریافت می کند و شرایطی را فراهم کرده اند که عملا دریافت تسهیلات برای بخش تولید از جمله مسکن، سخت شده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سرپیچی بانک ها از ابلاغیه بانک مرکزی برای کاهش سود تسهیلات تولید مسکن و با حضور مهندس فرشید پورحاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور و دکتر ابوذر ندیمی مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به روی آنتن رفت.

فرشید پورحاجت در آغاز با اشاره به عدم توجه بانک ها به ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود تسهیلات بانکی گفت: به نظر می رسد در یک چرخه اقتصادی ناسالم قرار گرفته ایم و متاسفانه سیستم بانکی در یک رقابت نابرابر در تلاش هستند منابع بانکی را به سمت خودشان نزدیک کنند و برای منابع و مصارف خودشان، بدون توجه به مصالح و منافع عمومی کشور، اقدام به پرداخت سود سپرده های قابل توجه کردند و با توجه به اینکه سود این سپرده ها باید تامین شود، تسهیلات با سود بانکی بالا را در دستور کار قرار داده اند.

وی ادامه داد: زنجیره دریافت تسهیلات به سود سپرده های بانکی در بانک ها وابستگی دارد و در چند سال گذشته این پدیده در اقتصاد کشور رایج بوده است و به همین جهت بانکداری در ایران کارآمدی و شایستگی لازم را ندارد.

دبیر انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه شورای پول و اعتبار در سال 95 نرخ انواع عقود را مشخص و ابلاغ کرد، اظهار کرد: هر چه از زمان این ابلاغیه فاصله می گیریم، رنگ و بوی بانک ها نیز متفاوت می شود و هر کدام از بانک ها بنا به ضرورت خودش یک میزان سود می دهد و شرایطی را فراهم کرده اند که عملا دریافت تسهیلات برای بخش تولید از جمله مسکن، سخت شده است.

وی اشاره کرد: هر کس بخواهد در حوزه ساخت مسکن تسهیلات دریافت کند، غیر از بانک مسکن کانالی برای تامین منابع ندارد و با توجه به اینکه اقتصاد کشور بانک محور است، تولید برای تامین منابع مجبور است به بانک ها مراجعه کند و این در حالی است که سود تسهیلات بالا است.

در ادامه ابوذر ندیمی با اشاره به واگذاری مسئولیت رئیس شورای پول و اعتبار به رئیس کل بانک مرکزی، گفت: هدف از این اقدام آن بود که هر زمان شورای پول و اعتبار مصوبه ای داشت، رئیس کل بانک مرکزی بتواند از اهرم های نظارت جهت اجرای مصوبات استفاده کند.

وی افزود: مشکلات مسکن در ایران با یک عامل روبرو نیستند و تنها مشکل مسکن، تسهیلات یا سود کمتر روبرو نیست اما در حوزه ارائه تسهیلات بانک ها، باید از بانک مرکزی تبعیت کنند و نمی توانند به ابلاغیه بانک مرکزی بدون توجه باشند.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه کاهش سود تسهیلات برای تولید و صادرات با مشکلاتی مواجه است، گفت: سپرده گذاران معتقد هستند اگر ارزش پول حفظ شود، نیازی به سود ندارند اما اگر قرار باشد پول شان آب برود و اما اگر ارزش پول کاهش پیدا کند، به دنبال سود هستند و بانک ها نیز برای جبران آن مجبور هستند، سود تسهیلات را دریافت کنند. بنابراین سود بانکی در ایران بیش از آن ارزش اقتصادی داشته باشد، در حقیقت حفظ قدرت خرید یا ارزش پول در زمان سپرده گذاری است.

مرتبط با این خبر

  • پیش بینی رونق نسبی بازار مسکن در سال 97

  • تسهیلات 25میلیونی مسکن کفاف اسکلت ساختمان راهم نمی دهد +صوت

  • قیمت تمام شده؛ معیار نرخ گذاری مسکن ویژه است