بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

راعی مطرح كرد: استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

مدیر تحقیق و پژوهش انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: استقلال بانک مرکزی و شفاف سازی سیستم خرید و فروش ارز در تک نرخی شدن ارز تاثیر به سزایی دارند.

1397/09/27
|
11:47
|

مجتبی راعی، مدیر تحقیق و پژوهش انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ضرورت تک نرخی کردن ارز اظهار کرد: نظر تولیدکنندگان قطعا بر تک نرخی شدن ارز است، اما تقریبا در همه دولت ها با معضل دو نرخی بودن ارز مواجه بودیم که منجر به شکل گیری فساد شده است.

وی افزود: ممکن است در برهه ای تولیدکنندگان از اختلاف قیمت ارز سودی را حاصل کنند، اما در بلندمدت همواره تولیدکنندگان بازندگان اصلی نوسانات نرخ ارز بوده اند.

راعی در پاسخ به این سوال که آیا باید تعیین قیمت ارز به مکانیزیم بازار واگذار شود، گفت: زمانی می توانیم نرخ را برای تعیین قیمت به بازار واگذار کنیم که این بازار دارای عمق باشد به طوریکه عوامل عرضه و تقاضا در بازار ذره ای باشند.

مدیر تحقیق و پژوهش انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ادامه داد: عمده عرضه کننده ارز در اقتصادی ما دولت است، لذا تا زمانی که عرضه ارز به صورت انحصاری و رفتار طرف تقاضا نیز همراه با هیجان است نمی توانیم تعیین نرخ را به مکانیزیم بازار واگذار کنیم.

وی بیان کرد: در بحث تولید نیازمند برنامه ریزی و چشم انداز هستیم اما مادامی که نوسانات نرخ ارز در کشور ما دچار نوسان و این بازار با هیجان مواجه است، قدرت برنامه ریزی و تصمیم گیری از تولیدکنندگان سلب می شود، لذا نرخ ارز باید تک نرخی و شناور شود اما این نرخ شناور نیز باید مدیریت شود.

راعی توضیح داد: هر زمانی که اختلاف نرخ ارز بازار آزاد و دولتی از یک مرز مشخصی بیشتر شده صف تولیدکنندگان برای ثبت سفارش طولانی می شود و تعداد متقاضیان ارز به شدت افزایش پیدا می کند، لذا در کشور هیچ گاه سمت تقاضا مدیریت نشده در حالی وزارت صمت به عنوان گلوگاه اصلی تقاضای ارز است و تولیدکنندگان و بازرگانان متقاضی حجم بالایی از ارز هستند.

وی تصریح کرد: استقلال بانک مرکزی و شفاف سازی سیستم خرید و فروش ارز در کشور از عوامل مهمی هستند که در تک نرخی شدن ارز تاثیر به سزایی دارند.

مدیر تحقیق و پژوهش انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در خصوص موانع تک نرخی شدن ارز گفت: نمی توان با تصمیمات ناگهانی برای تک نرخی شدن ارز اقدام کرد چراکه زیرساخت های لازم برای امر در کشور ما فراهم نیست.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی