صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

وزیر اسبق ارتباطات متذکر شد: کشورهایی نظیر ما که روی استقلال کشور و پیگیری اهداف ملی تاکید بیشتری دارند، بیشتر در معرض تهدیدات هستند و از این منظر شبکه ملی اطلاعات، بسیار حیاتی است و هر روز که تاخیر شود، بیشتر در معرض این تهدیدات هستیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع علل عدم ایجاد شبکه ملی اطلاعات، نبود اراده ملی یا کاستی و با حضور دکتر رضا تقی پور عضو شورای عالی فضای مجازی و وزیر اسبق ارتباطات به روی آنتن رفت.

رضا تقی پور با اشاره به طرح اینترنت ملی در سال های گذشته گفت: قبلا ایده هایی در رابطه با اینترنت ملی مطرح شده بود که حدالامکان از خروج اطلاعات از کشور به دلایل اینکه هم هزینه را بالا می برد و هم از نظر امنیتی مشکلاتی را ایجاد می کند، جلوگیری بشود.

وی با اظهار به اینکه مفهوم شبکه ملی اطلاعات، نخستین بار سال 89 در برنامه پنج ساله پنجم مطرح و به تصویب رسید، در ادامه بیان داشت: از همان سال هم بحث های طراحی مفهومی و طراحی های مراحل بعدی که شامل مهندسی و طراحی های جزئی می شود، شروع شد. از سال 89، حداقل هشت سال گذشته و ما شاهد هستیم این شبکه هنوز به صورت کامل به آن اهدافی که مد نظر بوده، نرسیده است.

عضو شورای عالی فضای مجازی به تعریف کلان از شبکه ملی اطلاعات پرداخت و گفت: شبکه ملی اطلاعات بدان معناست که کلیه قابلیت ها، ظرفیت ها و خدماتی که امروز ما بر روی اینترنت داریم، همه اینها را بر روی شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم با این تفاوت که مدیریت این شبکه در همه لایه ها که از نظر فنی حداقل به سه لایه تقسیم می شود، در داخل صورت بگیرد و به تعبیری مستقل از شبکه اینترنت باشد.

وی در عین حال گفت: البته این به هیچ وجه قطع ارتباط با شبکه اینترنت نیست و در یک تعریف کوتاه یعنی ما به جای اینکه زیرساخت هایمان بخصوص زیرساخت های ملی مان بر روی شبکه اینترنت باشد که نمی دانیم واقعا در پشت این اداره کنندگان چه اهدافی را دارند، مدیریت باید در داخل کشور صورت بگیرد تا بتوانیم دارایی ها و سرمایه های بیشتری را در این فضا مدیریت بکنیم.

تقی پور به موانعی که سبب شده این طرح به نتیجه کامل نرسد، اشاره و عنوان کرد: در وهله اول شاید آن مفاهمه کلی به عنوان یک مفهوم یکپارچه بین مدیران وجود نداشته و علی غم اینکه در همان دوره ای که ما در خدمت همکارانمان در وزارتخانه بودیم، تلاش شد و حداقل هزار صفحه مستندات فنی و طراحی آماده شد برای اینکه بتوانیم مفاهیم را تبیین کنیم و یکپارچگی را در ایده ها، تفکرات و آن چیزی که همه مدیران باید اهداف واحد را دنبال کنند، به وجود بیاوریم.

وی اضافه کرد: در دوره های بعد شاهد بودیم که در همین مستندات، تشکیک شد و تا حدود زیادی این باعث تاخیر در شروع عملیات اجرایی شد کما اینکه بعدا هم دیدیم بسیاری از آن مفاهیم با همان تعاریف بعدی آمد و در عمل بکار بسته شد و بخشی از این تاخیر به این دلیل است.

وزیر اسبق ارتباطات در بیان دیگر عوامل گفت: یک بخشی دیگری هم مربوط به اعتبارات و پشتیبانی هایی است که باید در دولت صورت می گرفت، از منظر مدیران فعلی وزارتخانه این بخش هم تعیین کننده است و اینکه اعتبارات به حد کافی برای تکمیل زیرساخت در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار نگرفته است.

وی در خاتمه تاکید کرد: این شبکه به حدی برای کشور ضروری و با اهمیت است که به نظر می رسد برای اینکه ما بتوانیم کلیه خدمات دولت الکترونیک را در این فضا ببریم، قطعا پهنای باند زیاد و ظرفیت بالای شبکه داخلی که البته در این جهت اقدامات خوبی صورت گرفته و مهمتر از آن بحث امنیت است و می دانیم که همه کشورها در معرض تهدیدات فضای سایبر هستند و بخصوص کشور ما به دلیل شرایط خاصی که دارد یکی از قربانی های این حملات است.

تقی پور ادامه داد: طبیعی است کشورهایی نظیر ما که روی استقلال کشور و پیگیری اهداف ملی تاکید بیشتری دارند، بیشتر در معرض این تهدیدات هستند و از این منظر شبکه ملی اطلاعات، برای ما بسیار حیاتی است و هر روز که تاخیر شود طبیعتا بیشتر در معرض این تهدیدات هستیم.

مرتبط با این خبر

  • مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند

  • دولت به جای توسعه کمی مناطق آزاد، آنها را ساماندهی کند

  • ممانعت بانک مرکزی از ترخیص خودرو منطقی نیست

  • دستمزد کارگران تکافوی 25درصد مخارج زندگی را می دهد

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • اعتراضات جلیقه زردها موقعیت اقتصادی فرانسه را دچار بحران کرده +صوت

  • تمام لاشه های گوسفندی حادثه هواپیما، دفع شدند +صوت

  • مجلس حقوق تضییع شده ایران را در قراردادهای خارجی مطالبه می کند

  • نقش ویژه مناطق آزاد در مقابل تحریم های اخیر +صوت

  • شهرداری تهران موظف به تشکیل دیوان محاسبات شهری شد