بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون سیاست خارجی مجلس: زمزمه های وقوع "پایان سرمایه داری" در غرب +صوت

ابوالفضل حسن بیگی گفت: امروز شاهد "پایان سرمایه داری" هستیم، مردم فرانسه و اروپا بعد از سالیان سال، از سلطه سرمایه داری عاصی شدند و اکنون وارد صحنه جدیدی شدند از شرایط کنونی غرب نجات یابند.

1397/10/02
|
16:00
|

برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت و گو با موضوع ششمین شنبه نا آرام با شعار مکرون استعفا بده آغاز شد و با حضور دکتر ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

ابوالفضل حسن بیگی با یادآوری اینکه فوکویاما چند سال قبل با غرور اعلام کرد "پایان تاریخ" اما امروز شاهد "پایان سرمایه داری" هستیم، متذکر شد: مردم زجر کشیده فرانسه و مردم سختکوش اروپا بعد از سالیان سال، از سلطه سرمایه داری به گونه ای عاصی شدند که اکنون وارد صحنه جدیدی شدند تاجان و مالشان را برای مقابله با سرمایه داری و همچنین نجات از شرایط کنونی غرب به ویژه اروپا و مخصوصا فرانسه، نجات بدهند.

وی ابراز داشت: متاسفانه شاهد بودیم که بیش از یک قرن، همواره حکومت ها با شعارهای گوناگون تلاش کردند تا به نوعی مردم خودشان را فریب بدهند و همواره به آینده آن ها را نوید بدهند که امروز شاهد هستیم این وضعیت گریبان همه کشورهای اروپایی را گرفته و اکثریت مردم در فقر و بیچارگی و زیر خط فقر به سر می برند و لذا مردمی که همواره آسایش و آرامش و راحت طلب بودند، امروز وارد صحنه جدید شدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اعتراض کنندگان همواره به دنبال آن هستند که سرمایه داری را به پایان برسانند و به طرف عدالت بروند.

وی در خصوص چرایی نوع واکنش خشونت آمیز و سرکوب مردم توسط دولت فرانسه اظهار داشت: در گذشته شعار می دادند که فرانسه مدح آزادی و حقوق بشر و بهشت جهان و بهترین کشور دنیا است و امروز وقتی که مردم به صحنه آمده اند و به فرمان دولت پاسخ منفی می دهند، طبیعی است که بخواهند شرایط را به دنیا به شکل دیگری معرفی کنند از جمله اینکه بگویند تعداد قلیلی هستند که به صحنه آمده اند تا ناآرامی و هرج و مرج به وجود بیاورند.

حسن بیگی با بیان اینکه دولت فرانسه در یک شرایط بسیار سختی قرار گرفته زیرا همواره نگرانند که این حرکت به کل اروپا و سپس به آمریکا سرایت پیدا کند.، گفت: ما شاهدیم که گروه های زیادی در دیگر کشورهای غربی، به ویژه در آمریکا شکل گرفته و هماهنگی هایی را دارند به وجود می آورند که یک حرکت کاملا مردمی در سطح اروپا و آمریکا به وجود بیاید.

وی ادامه داد: مکرون چاره ای ندارد جز اینکه در سکوت به سر ببرد و از آن طرف غول تبلیغاتی غرب اعلام کند که این عناصری که به صحنه آمدند، اغتشاشگر ها هستند و کسانی هستند که نا آرامی دارند و لذا اکنون فکر می کند که با نیروی نظامی و اسلحه می تواند جلوی مردم را بگیرد اما روز به روز شاهدیم که مردم مقاومتر از گذشته، منسجم تر از گذشته و حتی شعار و صدای خودشان را دارند به گوش دیگر ملت ها هم می رسانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتو با رادیو گفت و گو اضافه کرد: دولت فرانسه، همواره تلاش می کند که زمان بدهد و تظاهر کنندگان را خسته بکند برای اینکه راهی جز سکوت ندارند و از طرفی احساس شان بر این است که از جریاناتی که به وجود آمده از طریق نظامی می توانند جلوی شورش را بگیرند.

وی پیامدهای تداوم اعتراضات برای فرانسه را در مرحله اول برای کل اروپا دانست و گفت: شاهدیم که در آلمان، بلژیک، ایتالیا و کشورهای دیگر هم نا آرامی هست و همه دولت های اروپایی نگران هستند و دارند تغییرات غیر محسوسی را انجام می دهند برای اینکه این نا آرامی ها به دیگر کشور ها سرایت نکند.

حسن بیگی با بیان اینکه در مرحله دوم آمریکایی ها به شدت وحشت کردند، اظهار داشت: اقداماتی که ترامپ انجام می دهد ، پیشگیری دهنده است و به نوعی فرار به جلو است از جمله اینکه بدون نظر کنگره تصمیم می گیرد که ارتش آمریکا را از سوریه و افغانستان خارج کند تا به مردم بگوید ما به دنبال رفاه شما هستیم و به دنبال پاسخ گفتن به نیازهای ضروری شما هستیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی