صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با ابراز تاسف از عملکرد سازمان خصوصی سازی عنوان کرد: این سازمان و دستگاه های تابعه برای واگذاری ها به بخش خصوصی دارای مشکلات اساسی هستند و یکی از این مشکلات ترس از دستگاه های اجرایی و نظارتی است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چانه زنی ها برای پایان تصدی گری دولتی و با حضور ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و دکتر ابوذر ندیمی مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه به روی آنتن رفت.

ابوالفضل روغنی با بیان اینکه با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری و همین طور روسای دولت های کشور بر اصل 44 قانون ولی متاسفانه اراده ای برای آن وجود ندارد، گفت: متاسفانه اقتصاد ما، کاملا وابسته به دولت است و 85 درصد اقتصاد وابستگی کامل به دولت دارد و افرادی که در دولت دارند کار می کنند تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند حوزه کاریشان را کم کنند.

وی افزود: آن ها نه تنها حوزه کاری خود را واگذار نمی کنند بلکه به فکر گسترش آن هستند و همین طور که شاهدیم در بسیاری از موارد حتی آن هایی را هم که به بخش خصوصی واگذار کردند، پس می گیرند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با ابراز تاسف از عملکرد سازمان خصوصی سازی عنوان کرد: این سازمان و دستگاه های تابعه برای واگذاری ها به بخش خصوصی دارای مشکلات اساسی هستند و یکی از این مشکلات ترس از دستگاه های اجرایی و نظارتی است.

وی تصریح کرد: در خیلی از واگذاری ها، دستگاه های نظارتی بعد از یک یا دو سال به کلیات آن ایراداتی را گرفته و موجب مشکلات اساسی شده اند.

روغنی با تاکید بر اینکه در دنیا دو اصل بسیار مهم رعایت ضوابط و استانداردها و همچنین اهلیت را در خصوصی سازی مد نظر قرار می گیرد، گفت: اهلیت داشتن بهتر از پول داشتن است. ممکن است کسی که می تواند اهل کار باشد و کار به نحو مطلوب و منسج و درستی انجام دهد دلیلی ندارد که پول زیادی داشته باشد. متاسفانه خصوصی سازی در کشور ما به همین منوال دارد جلو می رود.

وی با بیان اینکه بارها رئیس جمهور تاکید بر واگذاری بخش های اقتصادی بانک ها بوده است با ذکر مثال نقضی گفت: اخیرا بانک ملی به عنوان بزرگترین بنگاهداران کشور، چند واگذاری می خواست انجام دهد ولی آنقدر شرایط را سخت گرفتند که تحت هیچ شرایطی کس نمی تواند این کار را انجام دهد به دلیل شرایط سختی که دارند.

در ادامه ابوذر ندیمی در گفتگو با رادیو گفت و گو به چرایی روند کند واگذاری ها به بخش خصوصی گفت: قیمت را بالا می گذاریم خریدار رغبت نمی کند یا قیمت را متعادل تر می گذاریم دیگرانی این را تاراج و غارت مطرح می کنند. اگر بخواهیم بصورت نقد دریافت کنیم، سرمایه دار توانایی ندارد و اگر بخواهیم به صورت اقساط دریافت کنیم، مطرح می کنند که این یک فرصت بوده است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه یکی از چالش ها در این حوزه را رویکرد مطرح کرد و تصریح نمود: مباحث مربوط به طبقه متوسط در ایران، فرار سرمایه، بی انگیزگی در رابطه با بخش های مولد، مشکلات کار و کارگری، تامین اجتماعی، مشکلات بازار و قاچاق کالا و همه مسائلی که مربوط به اقتصاد کشور است هر کدام به نحوی در اصل رویکرد اثر گذار است.

وی با اظهار به اینکه اگر رویکرد ایجاد شود باز هم مشکلات دیگری از جمله روش های انتقال مطرح می شود، توضیح داد: طرق قانونی معلوم است یا از طرق بازار سرمایه است که سهم فروشی است و با حباب و واقعیت در این بازار روبه رو هستیم. روش های دیگر مزایده است که انواع مباحث و اشکالات و حملات را نسبت به آن دیده ایم که بخشی از آن واقعی و بسیار هم غیر واقعی است و بیشتر سیاسی است.

ندیمی نظارت بر اجرایی شدن خصوصی سازی ها را فرا قوه ای دانست و عنوان کرد: ما سه دسته مسئول می شناسیم، اول خود مجلس است که باید قانونی را که مصوب کرده پیگری کند که آیا اجرا می شود و یا خیر و با فراخوانی و نشست های علنی و غیر علنی پیگیر باشد. در قوه مجریه نیز مجموعه های نظارت و بازرسی وجود دارد. بخش سوم هم دستگاه قضایی از جمله سازمان بازرسی کل کشور است. بازرسی زیر نظر رهبری هم مسئولیت دارند. انجمن ها و اتاق ها هر سه نوع اتاق مخصوصا اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، بیشتر از بقیه وظیفه دارد.

مرتبط با این خبر

  • تامین مالی فعال شود تا تولید رونق گیرد

  • نخست وزیر عراق با چه هدفی به تهران سفر می کند؟!

  • لزوم بهره برداری از سند مهندسی فرهنگی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

  • اقدام تلافی جویانه حق مشروع ایران است

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • نبود نظارت واحد موجب ایجاد رانت در تامین کالاهای اساسی است

  • قانون هدفمندی یارانه ها نیاز به تغییر ندارد/ دولت قانونی عمل کند!

  • مسائل فرهنگی با امر و نهی یا با قانون درست نخواهد شد

  • دولت نیجریه مسئول آسیب جسمانی شیخ زکزاکی است

  • اروپا تعهدات را عملی نکند قاطعانه وارد فاز سوم خواهیم شد