صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس ارشد مسائل آسیا گفت: ایران با اینکه بسیاری از تحرکات طالبان را قبول ندارد ولی بر این باور است که آنها هم بخشی از جامعه افغانستان هستند و بهترین راه حل برای این تحرکات ایجاد صلح است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دیدارهای رسمی هیئتی از طالبان با معاون سیاسی وزیر امور خارجه و با حضور محمدتقی جمشیدی کارشناس ارشد مسائل آسیا به روی آنتن رفت.

محمدتقی جمشیدی با اشاره به مشکلاتی که در کشور افغانستان وجود دارد، بیان کرد: چند دهه است که افغانستان دچار مشکلات نا امنی و درگیری های نظامی شده است، کشت و تجارت مواد مخدر، درگیری هایی که برخی از اقوام با طالبان دارند و تصرف بخش هایی از افغانستان توسط طالبان؛ واقعیت هایی است که باید اینها را پذیرفت.

وی هشدار داد: دولت افغانستان هم یکسری مشکلات دارد و اگر قرار باشد این درگیری ها و تحرکات نظامی و دیگر مسائلی که گفته شد، ادامه پیدا کند، این ناامنی و شرارت از افغانستان به کل منطقه منتقل می شود.

کارشناس ارشد مسائل آسیا در رابطه با دیدارهای رسمی هیئتی از طالبان با مقامات ایرانی گفت: جمهوری اسلامی ایران با اینکه بسیاری از تحرکات طالبان را قبول ندارد ولی بر این باور است که آن ها هم بخشی از جامعه افغانستان هستند. برخی از مردم و اقوام آن ها را قبول دارند و بهترین راه حل برای این تحرکات ایجاد صلح است.

وی ادامه داد: هم مسئولین دولت افغانستان و هم خود طالبان شروطی را داشتن و با هر کشوری حاضر به مذاکره نبودند ولی اکنون به این مهم رسیدند.

جمشیدی در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: شاهد تحرکاتی در کل منطقه از جمله در روسیه، ایران، ازبکستان، چین، قطر، امارات هستیم که همه به این باور منطقه ای رسیدند که ختم این ماجراهای خون بار و بسیار خشن از دروازه صلح وارد شوند و از طریق صلح و برادری این مسائل را بین خودشان حل کنند.

وی با اشاره به به نفوذ داعش در منطقه و تفاوت آن با طالبان بیان داشت: گرچه طالبان یکسری مشکلاتی را برای افغانستان داشته ولی به دنبال این نبوده که به اصطلاح جهان وطنی ایجاد کند یعنی می خواسته ایدئولوژی خودش را در منطقه ای که در اختیارش است، پیاده کند اما هرگز شرارت هایی علیه حقوق بشر، کودکان و زنان و سالخوردگان است، از طرف طالبان ندیدیم از طرف دیگر، بیگانگان دارند داعش را بر افغانستان تحمیل می کنند.

کارشناس ارشد مسائل آسیا ادامه داد: اگر به چند سال قبل برگردید، اصلا در کل افغانستان جریان شیعه کشی وجود نداشته است ولی الان می بینیم که شیعه کشی را اطلاعیه می زنند و این متاسفانه توسط سیاست آمریکا بر افغانستان تحمیل شد.

وی اظهار داشت: آمریکا تنها طالب این نیست که داعش در جوار کشور ما بیایند و علیه ما شرارت کنند بلکه علاوه بر ایران اهداف دیگری را هم دارند که علیه روسیه، چین، هند هم وارد یکسری عملیات بشوند و کل منطقه را نا امن کنند.

مرتبط با این خبر

  • سفر طالبانی به ایران حامل پیام ویژه ای به داعش است

  • گرفتن امتیاز بیشتر از حکومت مرکزی هدف رهبران کرد عراق

  • آمریکایی ها ، دچار سرنوشت تلخ ارتش سرخ شوروی در افغانستان شده اند‌

  • آمریکایی ها ، دچار سرنوشت تلخ ارتش سرخ شوروی در افغانستان شده اند‌

  • طالبان برای تصرف « سرپل» برنامه ریزی دقیقی انجام داده بود

  • آمریکا کارفرمای تخریب حقوق بشر در خاورمیانه است

  • امروز امریکا از اتحاد با پاکستان ناامید است +صوت

  • خشونت های نوظهور در انتظار افغانستان +صوت

  • پسماندهای داعش؛ بلیط ماندگاری امریکا در خاک افغانستان +صوت

  • طالبان طعمه ای برای اهداف پلید امریکاست +صوت