صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

استاندار گیلان درباره چالش های واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی اظهار کرد: بخش عمده این واگذاری ها سود ده نیستند و توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی ندارند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی طرح های نیمه تمام استان گیلان و با حضور دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان روی آنتن رفت.

مصطفی سالاری در آغاز با اشاره به طرح نیمه تمام استان گیلان اظهار داشت: تعداد این طرح ها در استان حدود چهار هزار عدد است که حداقل سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آنها نیاز داریم و قطعا در کوتاه مدت یعنی چهار الی پنج سال نیز امکان تامین این اعتبار وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بهترین راهکار این است که بخش عمده این پروژه ها را به بخش خصوصی واگذاری کنیم که هم قانون گذاری مربتط با آن در مجلس شورای اسلامی انجام شده و هم اینکه آئین نامه های اجرایی آن توسط دولت تصویب و ابلاغ شده است.

استاندار گیلان درباره چالش های واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی اظهار کرد: بخش عمده این واگذاری ها سود ده نیستند و توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی ندارند. به عنوان مثال یک جاده روستایی و یا احداث یک پل، نمی تواند باعث بازگشت سرمایه شود و بنابراین بخش خصوصی نمی تواند روی این موضوع سرمایه گذاری کند.

وی افزود: البته بعضی از پروژه ها مانند امکانات ورزشی و خدماتی، شرایط انتقال به بخش خصوصی را دارند اما در هر صورت زیرساخت های مربوط به آب و برق و امثال اینها، فاقد شرایط واگذاری هستند زیرا اینها خدمات عمومی دولت است و قطعا برای بخش خصوصی بازگشت سرمایه وجود نخواهد داشت.

سالاری در گفتگو با رادیو گفت و گو از ضرورت اولویت بندی طرح ها گفت و اشاره کرد: برای اولویت بندی و توسعه استان و شهرستان ها، سند راهبردی معتبر و آمایش نداریم. اگر این سندها را به ویژه در حوزه زیربناها و زیرساخت ها داشته باشیم، مشخص خواهد بود به چه طرح هایی در یک استان و شهرستان نیاز داریم و به همین جهت اقدام به تاسیس و احداث پروژه های اضافه نخواهیم کرد اما اگر به این مهم توجه نکنیم، بخش زیادی از پروژه ها فاقد مبانی مورد نیاز باشند و حداقل اولویت نداشتند.

وی بیان کرد: برای طرح های نیمه تمام باید اولویت دیگری قرار دهیم یعنی طرح های نیمه تمام بر اساس پیشرفت فیزیکی مورد توجه قرار می گیرند درحالیکه ممکن است از حیث رفع نیازها، اولویت اول نباشد. این پروژه ها امکان بازگشت سرمایه به بخش خصوصی را دارند اما در خیلی از این پروژه ها این امکان فراهم نیست و به همین دلیل مشکلات زیادی برای واگذاری ها داریم.

مرتبط با این خبر

  • تحریم دریایی را دور می زنیم...

  • افزایش قیمت بنزین؛ تحمیل فشار بیشتر به مردم

  • قانون رسیدگی به دارایی مقامات، ضامن پیشگیری از فضاسازی علیه مسئولین است

  • اگر مسکن مهر نبود قیمت خانه 20 برابر می شد

  • جنگ افروزی علیه ایران هزینه زیادی برای ترامپ خواهد داشت

  • با اظهارات جهانگیری درباره سهمیه بندی کوپنی موافقم

  • 100هزار فرصت شغلی با راه اندازی توریسم حلال در شرق آسیا

  • اولویت با برگزاری الکترونیکی انتخابات است

  • امریکا می داند تحریم نفتی ایران شدنی نیست

  • ضرورت پالایش قوانین غیر ضروری