صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: ایراد شورای نگهبان به متن کنوانسیون است نه مصوبه مجلس. بعضی از ایرادات مجلس برطرف شده اما مسئله آن است که اساسا نمی توانیم اشکالات را اصلاح کنیم زیرا موضوع بین المللی است.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با اشاره به رد لایحه cft توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: در حال حاضر، مجلس سه راه پیش رو دارد؛ نخست آنکه با شورای نگهبان به یک توافقی برای اصلاح لایحه برسد. دومین راه پیش روی مجلس آن است که بر تصویب لایحه اصرار کند و برای حل اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود و آنجا تصمیم گیری شود. سومین راه هم این است که این لایحه را مسکوت بگذارد و آن را از دستور کار خودش خارج کند.

وی درباره ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه عنوان کرد: شورای نگهبان به خود کنوانسیون ایراد گرفته است. مشکلی که در کنوانسیون ها داریم این است که نمی توانیم در مورد مواد کنوانسیون ها اظهار نظر کنیم چون بین المللی است و بنابراین یا باید آن را رد و یا تائید کنیم و یا اگر می توانیم در بخش هایی بندهایی را حذف کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو متذکر شد: البته برای این شرط هم باید امکان اجرای این شرط وجود داشته باشد و در مواردی که با کلیات و اصل آن کنوانسیون در تضاد است، نمی شود این کار را کرد.

وی تصریح کرد: ایراد شورای نگهبان به متن کنوانسیون و نه مصوبه مجلس است. بعضی از ایرادات مجلس برطرف شده اما مسئله آن است که اساسا نمی توانیم اشکالات را اصلاح کنیم زیرا یک موضوع بین المللی است و اگر مجلس بخواهد اصرار کند، باید به مجمع تشخیص برود.

این نماینده مجلس درباره علت اصرار مجلس به تصویب لایحه cft اظهار کرد: همانطور که ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مجلس تشریح کرد، برای تبادلات بین المللی با شروطی از طرف دولت های اروپایی و هم پیمانان آن مواجه هستیم که پیوست به FATF و پذیرش لوایح آن است و در حقیقت عاملی برون زا باعث اصرار مجلس به تصویب این لایحه شده است.

مرتبط با این خبر

  • مجلس به رد CFT رای می دهد

  • مرجع نهایی تصمیم گیری درباره CFT مجمع تشخیص مصلحت نظام است +صوت

  • ایرادات وارد شده ازسوی شورای نگهبان به لایحه CFT قابل رفع نیست

  • لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» محل اجماع در داخل کشور نیستند

  • انعقاد برجام و ماندن در آن حاصل اجماع نظام است

  • پیوستن به پالرمو مانند برجام نان و گوشت را ارزان می‌کند!

  • در حقوق بین الملل تعیین کننده بسیاری از مسائل مکانیزم قدرت است

  • پیوستن به FATF باعث می شود بانکداری کشور گروگان این سازوکار شود

  • پیوستن به FATF راه‌های دور زدن تحریم را می‌بندد