بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

در برنامه "بدون خط خوردگی" مطرح شد؛ فشار عامل بیرونی به مجلس برای تصویب CFT

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: ایراد شورای نگهبان به متن کنوانسیون است نه مصوبه مجلس. بعضی از ایرادات مجلس برطرف شده اما مسئله آن است که اساسا نمی توانیم اشکالات را اصلاح کنیم زیرا موضوع بین المللی است.

1397/10/16
|
09:00
|

امیر حسین قاضی زاده هاشمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با اشاره به رد لایحه cft توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: در حال حاضر، مجلس سه راه پیش رو دارد؛ نخست آنکه با شورای نگهبان به یک توافقی برای اصلاح لایحه برسد. دومین راه پیش روی مجلس آن است که بر تصویب لایحه اصرار کند و برای حل اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود و آنجا تصمیم گیری شود. سومین راه هم این است که این لایحه را مسکوت بگذارد و آن را از دستور کار خودش خارج کند.

وی درباره ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه عنوان کرد: شورای نگهبان به خود کنوانسیون ایراد گرفته است. مشکلی که در کنوانسیون ها داریم این است که نمی توانیم در مورد مواد کنوانسیون ها اظهار نظر کنیم چون بین المللی است و بنابراین یا باید آن را رد و یا تائید کنیم و یا اگر می توانیم در بخش هایی بندهایی را حذف کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو متذکر شد: البته برای این شرط هم باید امکان اجرای این شرط وجود داشته باشد و در مواردی که با کلیات و اصل آن کنوانسیون در تضاد است، نمی شود این کار را کرد.

وی تصریح کرد: ایراد شورای نگهبان به متن کنوانسیون و نه مصوبه مجلس است. بعضی از ایرادات مجلس برطرف شده اما مسئله آن است که اساسا نمی توانیم اشکالات را اصلاح کنیم زیرا یک موضوع بین المللی است و اگر مجلس بخواهد اصرار کند، باید به مجمع تشخیص برود.

این نماینده مجلس درباره علت اصرار مجلس به تصویب لایحه cft اظهار کرد: همانطور که ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مجلس تشریح کرد، برای تبادلات بین المللی با شروطی از طرف دولت های اروپایی و هم پیمانان آن مواجه هستیم که پیوست به FATF و پذیرش لوایح آن است و در حقیقت عاملی برون زا باعث اصرار مجلس به تصویب این لایحه شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی