صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های وزیر ارشاد گفت و بیان کرد:نمایندگان مجلس معتقد هستند مسائل فرهنگی بعنوان زیربنای ساختار یک کشور مطرح هستند و اگر در این زمینه غفلت کنیم حوزه های دیگر اجتماعی و سیاسی متاثر می شوند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دریافت سومین کارت زرد مجلس توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد اسماعیل سعیدی در آغاز با اشاره به سوال نمایندگان از وزیر ارشاد گفت: محور اصلی سوال در ارتباط با لزوم حمایت از تالیفات و نشر کتاب بود. وزیر درباره مشکلات پیش آمده در این حوزه، توضیح داد و آن را مرتبط با قاچاق کتاب دانست که در این رابطه با قوه قضائیه و نیروی انتظامی هماهنگ شده اند و اقداماتی را در جهت حمایت از آثار و تالیفات انجام داده اند.

وی اشاره کرد: نماینده سوال کننده از پاسخ وزیر قانع نشد و پس از رای گیری، با یک اختلاف معنا داری، همکاران نیز قانع نشدند و به این شکل کارت زرد سوم به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه با وجود خلق آثار فرهنگی و هنری بدیع و قابل توجه، اما در قوانین و از سوی نهادهای مسئول، حقوق آن ها خیلی محترم شمرده نمی شود، اظهار کرد: مولفین و تولیدکنندگان آثار هنری و ادبی کشور، حقوقی دارند که در اثر مسامحه کاری و بی مبالاتی مسئولین، این حقوق ضایع می شود و از بین می رود و این باعث می شود انگیزه و روح لطیف هنرمندان ضربه بخورد و احساسات آن ها جریحه دار شود و مشکلات و تبعات بعدی را شاهد خواهیم بود.

وی اشاره کرد: مجلس اصرار داشت تمهیدات و اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط وزیر توضیح داده شود اما توضیحاتی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه داد، کافی و قانع کننده نبود.
وزیر ارشاد از وجود خلاء قانونی و آماده کردن لایحه ای در این زمینه گفت که این لایحه در کمیسیون قضایی در حال بررسی است. وزیر ارشاد همچنین از ضبط یک محموله قاچاق با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضائیه خبر داد.

سعیدی از قانع نمایندگان مجلس از پاسخ های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت و بیان کرد: نمایندگان مجلس معتقد هستند مسائل فرهنگی به عنوان زیربنای ساختار یک کشور، مطرح هستند و اگر در این زمینه غفلت کنیم و اشکالاتی پیش بیاید، قطعا بر حوزه های دیگر اجتماعی و سیاسی تاثیر خواهد گذاشت و به همین جهت به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کارت زرد دادند.

مرتبط با این خبر

  • قانون جدید چک اثرات مثبتی در اقتصادی و تجارت خواهد داشت

  • وظیفه حفظ ارزش پولی ملی بر عهده بانک مرکزی است

  • مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند

  • دولت به جای توسعه کمی مناطق آزاد، آنها را ساماندهی کند

  • ممانعت بانک مرکزی از ترخیص خودرو منطقی نیست

  • دستمزد کارگران تکافوی 25درصد مخارج زندگی را می دهد

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • اعتراضات جلیقه زردها موقعیت اقتصادی فرانسه را دچار بحران کرده +صوت

  • تمام لاشه های گوسفندی حادثه هواپیما، دفع شدند +صوت

  • مجلس حقوق تضییع شده ایران را در قراردادهای خارجی مطالبه می کند