صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

دیپلمات باسابقه کشور گفت: اعتراضات جلیقه زردها فشار زیادی به دولت مکرون و موقعیت فرانسه و اقتصاد این کشور وارد کرده به طوریکه در خلال دو ماه اعتراض، یک دهم درصد از تولید ناخالص ملی کشور کاهش پیدا کرده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع جنبش جلیقه زردها در فرانسه و پذیرش گفتگوهای ملی از سوی رئیس جمهور این کشور و با حضور ابوالفضل ظهره وند دیپلمات باسابقه کشور روی آنتن رفت.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با اشاره به پذیرش گفتگوهای ملی توسط مکرون رئیس جمهور فرانسه، گفت: شاهد نهمین هفته از اعتراضات جنبش جلیقه زردها هستیم و معترضین از مواضع اعتراضی خودشان نیز کوتاه نیامدند و فشار زیادی به دولت مکرون و موقعیت فرانسه و اقتصاد این کشور وارد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در خلال دو ماه اعتراض یک دهم درصد از تولید ناخالص ملی کشور، کاهش پیدا کرده است و پیش بینی شده در صورت ادامه این روند، طی سال آینده این رقم به یک و نیم درصد می رسد یعنی سال بسیار سختی خواهد بود. همچنین مقاماتی در سطح اروپا نیز مواضعی به نفع مردم معترض و علیه مکرون می گیرند و البته در محیط داخل فرانسه نیز 75 درصد افکار عمومی، از مطالبات جلیقه زردها حمایت می کنند.

این دیپلمات با سابقه کشورمان در گفتگو با رادیو گفت و گو با تصریح بر اینکه شرایط فرانسه دشوار است، اظهار داشت: دست مکرون رئیس جمهور فرانسه بسته است و کار بیشتر از این نیز نمی تواند بکند و بهترین راهکار او همین طرح پیشنهاد گفتگوهای ملی است که برای آن زمان دو ماهه را در نظر گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خروج فرانسه از اتحادیه اروپا مطالبه اصلی معترضین نیست، عنوان کرد: کسانی که از این موضوع طرفداری می کنند و مواضع ضد اتحادیه ای دارند، جریانات افراطی و دست راستی هستند. خروج انگلیس از این اتحادیه، نخست وزیر این کشور را در شرایط بسیار سختی قرار داده است و شاهد هستیم جریانات دست راستی با هماهنگی ایالات متحده به دنبال فروپاشی اتحادیه اروپا هستند و اتفاقا در این زمینه سازماندهی نیز کرده اند و مترصد یک جانبه گرایی آمریکا، به دنبال این هستند این اتحادیه را دچار فروپاشی کنند.

ظهره وند ادامه داد: فروپاشی اتحادیه اروپا و یا خروج فرانسه از این اتحادیه، به سود مردم این کشور نخواهد بود و اگر همین الان در بریتانیا نظرسنجی صورت بگیرد، قطعا رای مردم انگلیس به بقا در اتحادیه اروپا و مخالفت با خروج این کشور خواهد بود.

این دیپلمات با سابقه کشورمان، درباره مطالبات جلیقه زردها اظهار کرد: مسئله مالیات بر سوخت شروع اعتراضات بود یعنی موجب شد تعادل اقتصادی و معیشتی مردم بر هم بخورد زیرا کف حقوق پرداختی در فرانسه و آلمان حدود هزار و 440 یورو است و این مقدار پول، تعادل زندگی مردم فرانسه را بر هم زده است.

مرتبط با این خبر

  • کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

  • کمیسیون عمران مخالف جدی فروش بلیط چارتری است

  • نشست ورشو، هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران نخواهد داشت

  • FATF یک برجام دیگر است

  • تهاتر، ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای دیگر است

  • متاسفانه بعضی ها، تلاش می کنند نفوذ دشمن را توهم بدانند

  • مهمترین پیام مردم در 22 بهمن، همبستگی و ایستادگی پای نظام بوده است

  • روسیه به دنبال پررنگ تر کردن نقش خود برای حفظ برجام است

  • سفر رئیس مجلس به ژاپن؛ ابزاری در راه دیپلماسی بین الملل

  • تولید 700 هزار پیام توسط رسانه های بیگانه برای نیامدن مردم به راهپیمایی