صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه گفت: بانک مرکزی طبق قوانین جاری کشور، وظیفه حفظ ارزش پول ملی را برعهده دارد و یکی از راه های رسیدن به این هدف، کنترل عرضه وتقاضا است ودرحال حاضر شواهد نشان می دهد، میزان عرضه کافی است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع حفظ ارزش پول ملی و با حضور دکتر مرتضی افقه استاد دانشگاه و اقتصاد دان به روی آنتن رفت.

مرتضی افقه در آغاز با اشاره به افت ارزش پول ایران، گفت: بعد از رخدادهای سیاسی که منجر به تحریم شد و قبل از آنکه اتفاقات واقعی در اقتصاد بیافتد، آثار روانی ناشی از آن باعث شد، بازار ارز در وهله نخست و به تبع آن، کالا تحت تاثیر قرار گیرد و این افزایش قیمت، آن روی دیگر سکه کاهش ارزش پول بود.

وی همچنین تصریح کرد: بی تدبیری هایی که در مدیریت اقتصاد داشتیم نیز زمینه ساز کاهش ارزش پول ملی بود اما تلنگر عمده را در سال جاری آثار روانی ناشی از تحریم باید بدانیم.

این استاد دانشگاه با انتقاد از وابستگی اقتصادی ایران به نفت، اظهار کرد: یک بخش از مسائل اقتصادی به دلیل این وابستگی، خارج از کشور تعیین می شود و در اختیار سیاست گذاران داخلی نیست زیرا درآمدهای ناشی از نفت از متغیرهای اصلی و تاثیرگذار بر اقتصاد کشور هستند که متاسفانه بیشتر در بازارهای خارجی تعیین تکلیف می شوند.

وی در عین حال بیان کرد: البته باید از همان سال قبل برای وضعیت امروز، آمادگی می داشتیم زیرا آمدن فردی مانند ترامپ و رفتارهای او قابل پیش بینی بود. همچنین در سال گذشته سیاست هایی نیز اعمال کردیم که بسترساز کاهش ارزش پول ملی شد که می توان به کاهش نرخ بهره و خروج پس اندازها از بانک ها اشاره کرد.

این اقتصاد دان در گفتگو با رادیو گفت و گو در پاسخ به این سوال که چرا اقدامی برای افزایش ارزش پول ملی انجام نمی شود، گفت: به دلیل اینکه متغیرهای خارجی تاثیر گذار بر ارزش پول کشور، خارج از دسترس سیاست گذاران خارجی است. البته بانک مرکزی و ریاست جدید آن، اقدامات دیر هنگامی در این راستا انجام دادند و شاید بخشی از کاهش التهابات اولیه ناشی از این اقدامات بود و به نظر می رسد هنوز باید سیاست هایی را اعمال کنند تا تلاطوم ناشی از متغیرهای خارجی کمتر شود.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی طبق قوانین جاری کشور، وظیفه حفظ ارزش پول ملی را بر عهده دارد و یکی از راه های رسیدن به این هدف، کنترل عرضه و تقاضا است و در حال حاضر شواهد نشان می دهد، عرضه کافی است اما همچنان یک احتیاطی در این زمینه وجود دارد.

مرتبط با این خبر

  • مبارزه با فساد زمانی محقق می‌شود که بتوانیم فضای اقتصاد کشور را شفاف کنیم

  • نشست مونیخ، فرصتی مناسب برای افشای ماهیت جنگ طلبانه آمریکا و همپیمانانش

  • تحقیق و تفحص از خودروسازی، عملی بیهوده است

  • تاکید دولت در شرایط تحریم باید بر ارتقا بهره وری و کارایی باشد

  • بیانیه رهبر معظم انقلاب برای گام دوم انقلاب اسلامی، یک منشور برای آینده ایران است

  • کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

  • کمیسیون عمران مخالف جدی فروش بلیط چارتری است

  • نشست ورشو، هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران نخواهد داشت

  • FATF یک برجام دیگر است

  • تهاتر، ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای دیگر است