صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مناطق آزاد با تصریح بر اینکه مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند، گفت: این مناطق تبدیل به مناطقی در یک قلمرو گمرکی مستقل شده اند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع مناطق آزاد و با حضور فروزان زیاد لو کارشناس مناطق آزاد به روی آنتن رفت.

فروزان زیاد لو در آغاز با اشاره به اینکه مناطق آزاد وضعیت مناسبی ندارند، گفت: این مسئله دلایلی مختلفی دارد، از جمله آنکه منابع مالی لازم برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز وجود ندارد. همچنین استراتژی های توسعه ای اقتصادی مشخصی توسط مسئولین ایجاد نشده است.

وی افزود: مهمترین استراتژی در توسعه اقتصادی مناطق آزاد، پیوند با بازار جهانی است یعنی با شبکه ها و زنجیره های ارزش در بازار جهانی ارتباط بگیریم تا بتوانیم فناوری پیشرفته، سرمایه و دانش فنی را به عنوان الگوهای توسعه ای به کشور منتقل کنند اما این موضوع خیلی مورد توجه قرار نگرفته است و در این زمینه فاقد استراتژی هستند.

این کارشناس مناطق آزاد با تصریح بر اینکه مناطق آزاد از اهداف خود فاصله گرفته اند، عنوان کرد: این مناطق تبدیل به مناطقی در یک قلمرو گمرکی مستقل شده اند که اثرات نشتی شان به توسعه ناحیه اطراف می رسد و از اتصال به بازارهای جهانی محروم مانده اند و نتوانسته اند نقش اصلی خود را بازی کنند.

وی ضمن اشاره به ناکارآمدی های مناطق آزاد، تصریح کرد: موافق اضافه کردن مناطق آزاد نیستم. یک طرح توسعه اقتصادی عمدتا باید بر یک مزیت نسبی متکی باشد. وقتی مناطق آزاد جدیدی که در مجلس مصوب شده است را بررسی می کنیم، متوجه می شویم هیچ کدام در حوزه کسب و کار خودشان، مزیت نسبی اقتصادی ندارند و ایکاش منابع ملی را به وضع موجود در این مناطق اختصاص می دادند تا آن ها بتوانند زیرساخت هایشان را تقویت کنند بخصوص آنکه مناطق آزاد فعلی نتوانستند با بازارهای جهانی از طریق توسعه صنایع صادرات گرا و جذب سرمایه گذاری در این حوزه ها ارتباط بگیرد.

زیاد لو بیان کرد: راه توسعه مناطقی که قرار است به جمع مناطق آزاد اضافه شوند، توسعه از طریق اقتصاد درون زا و تزریق منابع مالی از بیرون است هر چند دولت نیز محدودیت منابع دارند.

مرتبط با این خبر

  • کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

  • کمیسیون عمران مخالف جدی فروش بلیط چارتری است

  • نشست ورشو، هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران نخواهد داشت

  • FATF یک برجام دیگر است

  • تهاتر، ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای دیگر است

  • متاسفانه بعضی ها، تلاش می کنند نفوذ دشمن را توهم بدانند

  • مهمترین پیام مردم در 22 بهمن، همبستگی و ایستادگی پای نظام بوده است

  • روسیه به دنبال پررنگ تر کردن نقش خود برای حفظ برجام است

  • سفر رئیس مجلس به ژاپن؛ ابزاری در راه دیپلماسی بین الملل

  • تولید 700 هزار پیام توسط رسانه های بیگانه برای نیامدن مردم به راهپیمایی