بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون انرژی مجلس: هدف از سهمیه بندی بنزین کاهش قاچاق سوخت است +صوت

عضو کمیسیون انرژی مجلس اذعان کرد: طرح سهمیه بندی بنزین براساس اعضای خانواده،طرح خوبی در راستای کنترل میزان مصرف سوخت و نیز جلوگیری از قاچاق گسترده ی سوخت است.

1397/11/03
|
12:45
|

محمد خالدی،عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع بررسی طرح سهمیه بندی بنزین براساس اعضای خانواده بیان داشت: براساس شرایط اقتصاد کشور و نیز نظام مصرف،کارتی به نام کارت سوخت (بنزین) طراحی گردید که طبق آن تمام جایگاه داران موظف شدند بنزین را براساس این کارت ها به مصرف کنندگان تحویل دهند.

وی اضافه کرد: با شروع دولت آقای روحانی،دولت و علی الخصوص وزارت نفت به این نتیجه رسیدند که شاید ضرورتی نداشته باشد که مصرف کنندگان از کارت سوخت استفاده کنند.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رادیو گفت و گو اذعان کرد: امروز بنای طرح سهمیه بندی بنزین براساس اعضای خانواده با توجه به شرایط امروز کشور و نیز افزایش نرخ دلار است ضمن آنکه با مقایسه ی میزان قیمت بنزین و نرخ سایر فرآورده های نفتی در کشورهای همجوار اجرای این طرح ضروری تر می شود.

خالدی با بیان اینکه بخش عمده ای از قاچاق سوخت در ایران به دلیل گران بودن فرآورده های نفتی است خاطر نشان کرد: این واقعیت را باید پذیرفت که تا زمانی که قیمت حامل های انرژی در ایران با قیمت کشورهای حوزه ی خلیج فارس متفاوت است به عقیده ی من ضروری است برای مصرف و عرضه ی بنزین کنترل خاصی وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تصریح اینکه هدف اساسی طرح جدید سهمیه بندی بنزین کنترل میزان مصرف آن است اظهار داشت: تلاش ها بر این است که کارت سوخت قبلی با اضافه شدن جزئیاتی دیگر(از قبیل صدور بنزین براساس هر فرد درخانواده)احیاء گردد یا بعبارت دیگر کارت یارانه ی سوخت باید صادر گردد.

وی با تصریح این مطلب که به علت وجود تفاوت در قیمت ها، میلیاردها تومان در حوزه ی بنزین قاچاق می شود در رادیو گفت و گو بیان داشت: ما باید به سمتی حرکت کنیم که مصرف بهینه ی انرژی در جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تصویب این طرح با افزایش قیمت همراه است؟گفت:
مجلس شورای اسلامی سال گذشته بدنبال این بود که قیمت بنزین را به سمت 1500 تومان هدایت کند اما سوال اینجاست که آیا شرایط کشور و نیز سطح اقتصادی مردم تحمل چنین افزایشی را خواهند داشت؟لذا مجلس با این هدف گذاری مخالفت کرد در صورتی که در منطقی ترین حالت،قیمت بنزین می بایست افزایش پیدا می کرد.

وی در پایان تصریح کرد: بازگشت کارت سوخت بسیار به کاهش میزان مصرف بنزین و نیز کاهش روند قاچاق سوخت کمک خواهد کرد.

همچنین بیژن حاج رضایی،ریاست کانون جایگاه داران سوخت کشور نیز با شرکت در برنامه ی رویداد به رادیو گفت و گو گفت: طرح سهمیه بندی بنزین کشور در قالب اعضای خانواده بیش از آنکه طرح باشد شبیه شعار است.

وی افزود: به عقیده ی من هیچ ضرورتی ندارد به هر ایرانی بگوییم که روزانه یک لیتر بنزین خریداری کند زیرا چنین رویه ای همه چیز را به هم می ریزد.

ریاست کانون جایگاه داران سوخت اذعان کرد: به زعم بنده این طرح غلط است و به جای آن می توان حجم یارانه را افزایش داد.

وی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما بعنوان عضوی از بخش خصوصی در این موضوع چیست؟ به رادیو گفت و گو پاسخ داد:
رئیس جمهور پیشین در زمان خود گاز CNG را جایگزین کرد لذا ما عملا در خصوص صرفه جویی بنزین بسیار کار کرده ایم و قرار بود گاز با قیمتی بسیار عالمانه و عادلانه توزیع گردد اما متاسفانه گاز با قیمت 600 تومان ارائه می شود.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی