صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طرح استانی شدن انتخابات باعث کاهش مشارکت مردم در انتخابات می شود و فاصله بین مردم با لایه های مختلف حاکمیت را زیاد می کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع استانی شدن انتخابات و با حضور حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه در شرایط موجود وقت مجلس و دولت باید صرف رسیدگی به مسائل اقتصادی مردم باشد، گفت: الان باید به معضلات مردم از جمله گرانی و تورم و همچنین عدم رونق اقتصادی و دغدغه اشتغال بپردازیم و پرداختن به طرح استانی شدن انتخابات که چند بار تا کنون این طرح رد شده است، مناسب نیست.

وی تصریح کرد: متاسفانه هم در مجلس و هم در دولت افرادی هستند که با طرح مسائل حاشیه ای، می خواهند از پاسخگویی نسبت به مسئله روز مردم فاصله بگیرند و در حقیقت این موضوع شانه خالی کردن از پاسخگویی به مردم است در حالی که مسئولیت قوه ها مشخص است و این حقوق شهروندان است که بر اساس قانون اساسی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: برخی از همکاران در مجلس فکر می کنند اگر در این شرایط، طرح استانی شدن انتخابات مطرح شود و روش آن تغییر کند، شاید یک حرکت مثبتی رخ دهد در حالی که طرح فعلی استانی شدن انتخابات جامع، کامل و کافی نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه طراحان استانی شدن انتخابات می خواهند سطح مجلس را سطح ملی قرار دهند اما با طرح فعلی این موضوع امکان پذیر نیست، اظهار داشت: این طرح معایبی دارد که در جای خودش مهم است زیرا این طرح باعث کاهش مشارکت مردم در انتخابات می شود و فاصله بین مردم با لایه های مختلف حاکمیت را زیاد می کند و همچنین باعث فراموشی نقاط محروم و دورافتاده و پیرامونی خواهد شد.

وی درباره دیگر مضرات طرح استانی شدن انتخابات بیان کرد: عمده افرادی که در شکل استانی انتخاب می شوند، بیشتر کسانی هستند که در مرکز استان حضور داشته اند زیرا کف رای در حوزه شهرستانی، تنها 10 درصد است و این عدد بزرگی نیست. این مسائل باعث می شود افراد توانمندی که توان مالی ندارند، در این شیوه انتخابات، از رفتن به مجلس باز می مانند. بنابراین طرح استانی شدن انتخابات مانع ورود جوانان نخبه، پرشور و نوظهور در عرصه مدیریتی و قانون گذاری کشور می شود.

مرتبط با این خبر

  • کمک های نقدی سازمان های حمایتی جایشان را به اشتغال زایی خواهند داد

  • کمیسیون عمران مخالف جدی فروش بلیط چارتری است

  • نشست ورشو، هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران نخواهد داشت

  • FATF یک برجام دیگر است

  • تهاتر، ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای دیگر است

  • متاسفانه بعضی ها، تلاش می کنند نفوذ دشمن را توهم بدانند

  • مهمترین پیام مردم در 22 بهمن، همبستگی و ایستادگی پای نظام بوده است

  • روسیه به دنبال پررنگ تر کردن نقش خود برای حفظ برجام است

  • سفر رئیس مجلس به ژاپن؛ ابزاری در راه دیپلماسی بین الملل

  • تولید 700 هزار پیام توسط رسانه های بیگانه برای نیامدن مردم به راهپیمایی