بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل پاسخ داد: کانال مالی اروپا از انتظارات ایران از برآورده می کند؟

کارشناس مسائل بین الملل گفت: نباید به کانال مالی اروپا زیاد امیدوار بود، طبق اطلاعات منتشر شده بسیاری از انتظارات ایران به ویژه در زمینه فروش نفت و دریافت پول از صادرات، برآورده نخواهد داشت.

1397/11/07
|
12:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی وضعیت کانال انتقال مالی اروپا و با حضور مرتضی مکی کارشناس مسائل بین الملل روانه آنتن شد.

مرتضی مکی در آغاز با اشاره به پیشنهادات جدید اروپایی ها برای ایجاد کانال انتقال مالی، گفت: اروپایی ها بعد از چندین بار خلف وعده در راه اندازی کانال انتقال مالی، اعلام کرده اند از روز دوشنبه ساز و کار مالی جدید خودشان را با راه اندازی کانال مالی بین ایران و اروپا ایجاد می کنند. البته هنوز هم با تردید به این مسئله نگاه می کنم و واقعا باید این اتفاق بیافتد تا به این نتیجه برسد که اروپایی ها این اراده را دارند.

وی خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه فرانسه، مجددا صحبت هایی درباره توان موشکی ایران و احتمالا تحریم های جدید علیه ایران را مطرح کرد که با واکنش شدید جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و ما اعلام کردیم اگر فرانسوی ها در این زمینه بخواهند اقداماتی کنند، ایران در روابط خودش با این کشور تجدید نظر می کند.

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو در عین حال عنوان کرد: البته اروپایی ها تلاش می کنند موضوع راه اندازی کانال انتقال مالی به ایران را جدا از مباحث مربوط به برنامه موشکی ایران مطرح کنند اما در حقیقت هر اتهامی که از سوی اروپایی ها نصیب جمهوری اسلامی ایران شود، روی دیگر موضوعات و زمینه های همکاری ایران و اروپا نیز بی تاثیر نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه می توان به راه اندازی کانال مالی اروپا امیدوار بود، اظهار داشت: البته باید به خاطر داشته باشیم، نباید به این کانال مالی هم زیاد امیدور بود و طبق اطلاعات منتشر شده از منابع مالی اروپا، این کانال انتقال مالی، بیشتر در موضوعات نقل و انتقالات بشر دوستانه و مشابه است و بسیاری از انتظارات ایران به ویژه در زمینه فروش نفت و دریافت پول از صادرات، برآورده نخواهد داشت.

مکی درباره اقدامات ایران در خصوص عدم موفقیت و برآورده شدن اهداف کانال مالی اروپا بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران پیش از راه اندازی کانال مالی، راه حل ها را آغاز کرده است و در این زمینه، سفرهایی که ظریف به هندوستان داشت و توافقاتی که بین این دو کشور بخصوص در زمینه بازپرداخت پول نفت صادراتی ایجاد شد و همچنین گفتگوها با چینی ها و دیگر کشورها، نشان می دهد ایران بحث چند جانبه گرایی را در ایجاد کانال های مختلف ارتباطی برای رسیدن به پول های نفت و دیگر محصولات صادراتی در نظر دارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی