صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل غرب آسیا درباره علل و ریشه های سخنرانی ترامپ در خصوص رصد ایران با لشکر کشی به عراق، اظهار کرد: این سخنان ناشی از شکست های پی در پی در عرصه سیاسی و میدانی در عراق است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع استقرار نیروهای آمریکایی عراق و با حضور مهدی عزیزی کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شد.

مهدی عزیزی در آغاز با اشاره به اینکه مقامات آمریکایی به ادعای رصد ایران، نیروهایشان را از سوریه وارد عراق کرده اند، گفت: واکنش مقامات عراقی در این زمینه بسیار شدید بوده است و فراکسیون های پارلمانی و احزاب سیاسی با رویکردهای مختلف، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و خواستار خروج تمام نیروهای آمریکایی و خارجی از عراق شده اند.

وی افزود: این اقدامات آمریکایی ها، بازتابی از شکست های این کشور به ویژه ترامپ در عرصه سیاست خارجی به ویژه در عراق و سوریه برای مقابله با داعش است. آنچه به عنوان بهانه برای مبارزه با تروریست در عراق و سوریه به اتمام نرسید و آمریکایی ها در این زمینه شکست خوردند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا درباره علل و ریشه های سخنرانی ترامپ در خصوص رصد ایران، اظهار کرد: این سخنان ناشی از شکست های پی در پی در عرصه سیاسی و میدانی در عراق است. آمریکایی ها تبلیغات زیادی برای مبارزه با داعش انجام دادند و در رسانه های وابسته نیز بر این موضوع تمرکز کردند اما توفیقی به دست نیاوردند و حتی تلاش کردند بخشی از داعش را که در منطقه سوریه و عراق بود را نگه دارند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ترامپ در عرصه داخلی نیز چالش های بسیار زیادی دارد و طبیعی است در موضوعات منطقه ای برای آینده ریاست جمهوری و تبلیغات خود به این اقدامات نیاز دارد و مصرف آن نیز داخلی است هر چند در سطح موضوعات بیرونی و خارجی مطرح می شود.

عزیزی در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه حضور آمریکایی ها در عراق در سال 2003 در ادامه سناریویی بود که آمریکایی ها بعد از 11 سپتامبر ایجاد کردند، اظهار داشت: آمریکایی ها احساس کردند یک راه نفوذ سیاسی را در منطقه ایجاد کرده اند و به همین جهت کشور عراق برای آمریکایی ها اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: البته فرآیند سیاسی و جریانات و رویدادهای میدانی و سیاسی در عراق نشان داد، عراق به عنوان یک محل طمع برای آمریکایی ها نیست بلکه به یک هم پیمان و برادر برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد و آمریکایی ها بارها سعی کردند روابط بین ایران و عراق را بر هم بزنند اما به نتیجه نرسیدند.

مرتبط با این خبر

  • امریکا حتی اعتصاب بازاریان تهران را اقدامی تروریستی می داند

  • سیاست‌های ترامپ آمریکا را در آینده با چالش جدی مواجه می‌کند

  • ونزوئلا لقمه ای نیست که به راحتی از گلوی آمریکایی ها پایین برود

  • علت درگیری های اخیر ترامپ و رئیس سابق اف بی آی

  • علت درگیری های اخیر ترامپ و رئیس سابق اف بی آی

  • ترامپ آینده پر تنشی را در آمریکا پیش رو دارد

  • شاهد رفتارهای غیر منطقی ترامپ در عرصه بین المللی هستیم

  • اکنون این فضا وجود دارد که بحث استیضاح ترامپ بصورت جدی در کنگره مطرح شود

  • استیضاح ترامپ در هر صورت به ضرر کاخ سفید است +صوت

  • دموکرات‌ها شانس بالایی در کنگره و مجلس نمایندگان می بینند