صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی گفت: دو لایحه پالرمو و سی اف تی حساسیت بالایی دارد زیرا حمایت مالی از تروریسم و پولشویی در این حوزه را شامل می شوند. در همین راستا لوایح پالرمو و سی اف تی محل اجماع در داخل کشور نیستند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی دلایل تردیدها برای تصویب سی اف تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و با حضور دکتر وحید شقاقی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی به روی آنتن رفت.

وحید شقاقی در آغاز با بیان اینکه موضوع سی اف تی از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: بعد از بحران مالی که در سال 2008 در دنیا اتفاق افتاد تعدادی از کشورها ریسک زدایی را نظام پولی و مالی دنیا آغاز کردند و بعدها دامنه این کشورها گسترش پیدا کرد تا نهایتا یک سازمان غیر رسمی تحت عنوان اف ای تی اف تشکیل شد و بنابراین این سازمان یک نهاد غیر رسمی با هدف مبارزه با پولشویی و شفافیت مالی و ریسک زدایی در نظام پولی و مالی دنیا شکل گرفت.

وی افزود: این گروه از سال 2013 شفافیت مالی و قوانین پولی را تغییر داد و در این راستا، کشورها ملزم به پیاده سازی این دستورالعمل ها جهت ارتقاء شفافیت شدند. وقتی اف ای تی اف کشورهایی را از نظر شفافیت مالی پر ریسک اعلام می کند، باعث می شود بانک ها و شرکت های مختلف دنیا در معامله و تعامل با این آن کشورها، هزینه مبادلات مالی و پولی شان را افزایش می دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه ایران جزو کشورهایی بود که با ریسک بالا رتبه بندی شده است، اظهار داشت: تعدادی از دستورالعمل های اف ای تی اف که حساسیتی هم نداشت، در مجلس مصوب و اجرا شد اما دو لایحه پالرمو و سی اف تی حساسیت بالایی داشته است. این دو بخش درباره حمایت مالی از تروریسم و پولشویی در این حوزه را شامل می شوند.

وی لوایح پالرمو و سی اف تی را محل اجماع در داخل کشور ندانست و اظهار کرد: این دو لایحه، موافقان و مخالفانی دارد که هم در سطح کارشناسان و نخبگان و هم در سطح مجمع این دو گروه وجود دارند.

شقاقی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها سال 95 قانونی تحت عنوان قانون کاستا را تصویب کرد که بعدها به مادر تحریم ها معروف شد. این قانون، سپاه قدس را به عنوان یک نیروی فرامرزی جمهوری اسلامی ذیل گروه های تروریستی آمریکا قلمداد کرد. قانون کاستا یک قانون داخلی آمریکا بود و بر اساس همین موضوع رئیس بانک مرکزی ایران را با برچسب حمایت مالی از تروریست تحریم کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: در حال حاضر روی واژگان و تعابیر لوایح دولت مسئله داریم و به همین دلیل لوایح سی اف تی و پالرمو هنوز به اجماع و شفافیت نرسیده است زیرا از زاویه نگاه غربی ها، حماس، حزب الله و سپاه قدس گروه های تروریستی محسوب می شوند.

مرتبط با این خبر

  • الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت باید برنامه های شفافی درباره آزادی های اجتماعی ارائه دهد

  • الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت باید برنامه های شفافی درباره آزادی های اجتماعی ارائه دهد

  • درمعدن کاری سبز به دنبال حداقل آسیب به محیط زیست هستیم

  • سقف تراکنش کارت خوان ها مانع از تراکنش زیاد در بازار سکه و ارز +صوت

  • مشکل اصلی در کمپ های ترک اعتیاد، سیستم توانمندسازی آنها است

  • احتیاط در مدیران، آسیب اجرای برنامه های کلان

  • علاوه بر اصلاح سیاست ها و اصلاح قانون، باید برنامه ها در حوزه پیشگیری از اعتیاد تغییر کند

  • کارشناسان معتقدند مضرات پالرمو و CFT بیشتراز منافع آنها است

  • مطالبات معوق سبب از کار افتادن منابع نظام بانکی شده است

  • بیش از 5 هزار قانون از دوره پهلوی در کشور هنوز اجرا می‌شود