صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل غرب آسیا درباره سفر وزیر امور خارجه سوریه به تهران گفت: قطعا توسعه مناسبات و هماهنگی بیشتر در راستای سفر معاون اول رئیس جمهور به سوریه از دلایل این سفر می تواند باشد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اهداف سفر ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به تهران و با حضور روح الله قاسمیان کارشناس مسائل غرب آسیا به روی آنتن رفت.
روح الله قاسمیان در آغاز درباره سفر وزیر امور خارجه سوریه به تهران گفت: قطعا توسعه مناسبات و هماهنگی بیشتر در راستای سفر معاون اول رئیس جمهور به سوریه از دلایل این سفر می تواند باشد. همچنین در آستانه برگزاری اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوچی هستیم و دولت روسیه نیز اعلام کرده است، تدوین قانون اساسی سوریه نیز به مرحله پایانی خودش نزدیک شده است.

وی تصریح کرد: ایران یکی از کلیدی ترین متحدین دولت سوریه در سال های گذشته و حال حاضر است و قطعا هماهنگی با تهران که یکی از وزنه های مهم و اثرگذار در پایان دادن تحولات بحران سوریه است، می تواند از هر جهت برای سوریه مناسب باشد و بنابراین این سفرها و رفت و آمدها در این زمینه قابل ارزیابی است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه دولت سوریه و ارگان های همسو با آن در تحولات این کشور نقش کلیدی دارند، گفت: در سال های گذشته مخالفین مسلح با تروریست ها همدست شدند و عناد خودشان را با مردم سوریه نشان دادند و به همین جهت نمی توان برای گروه های مخالف، در آینده سوریه نقش چندانی متصور باشیم و حتی اگر خود دولت هم موافق باشد، مردم سوریه مخالف خواهند بود.

وی در عین حال درباره مخالفین غیر مسلح در سوریه نیز اظهار کرد: این مخالفین منتقدین دولت هستند که در داخل سوریه باقی ماندند و احزابی را هم دارند. به تبع نمی توان این طیف از مخالفین را در آینده سیاسی سوریه نادیده گرفت هر چند مورد حمایت برخی از کشورهای منطقه نیز هستند.

قاسمیان با ذکر مثالی ادامه داد: در شمال شرق سوریه، نمی توان نقش کردها را نادیده بگیرید زیرا آنجا هم با برخی از کشورهای منطقه در ارتباط هستند و هم بخشی از لجستیک شان در خارج از سوریه تامین می شود و بنابراین دارای قدرت هستند ضمن اینکه در نابودی داعش و دیگر گروه های تروریستی و تکفیری نقش خوبی در ارتش ایفا کردند و بنابراین این طیف ها هم در آینده سیاسی این کشور مشارکت خواهند داشت.

مرتبط با این خبر

  • نشست آنتالیا مقدمه ای برای نشست سوچی روسیه است

  • غربی ها به دنبال کودتای برای کنار زدن دولت بشار اسد هستند

  • تاخیر در اجلاس آستانه به علت سرباز زدن ترکیه از تعهدات خود در ادلب

  • هدف از تاسیس داعش تضعیف مقاومت بود

  • صحنه بحران سوریه،‌ صحنه ای پیچیده از لحاظ امنیتی و عملیاتی است

  • نزدیک به 30 درصد از خاک سوریه در دست داعش است

  • گروه های تروریستی فعال در سوریه از یک جنس نیستند

  • در حال ورود به فاز سیاسی تحولات سوریه هستیم +صوت

  • آمریکایی ها در صدد برهم زدن مذاکرات آستانه هستند +صوت

  • در نشست آستانه؛ دولت سوریه و هم پیمانانش در موضع برتر قرار دارند