صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: مبالغ خیلی از صادرات به داخل کشور نمی آید و پول آن در خارج از کشور باقی می ماند و به همین جهت تهاتر، یک ظرفیت مناسب برای تجارت با کشورهای دیگر است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ماموریت وزارت خانه های صنعت، اقتصاد و امور خارجه برای ایجاد شرکت هایی جهت تهاتر کالا و با حضور محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات کشور و ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

محمد لاهوتی در آغاز با اشاره به تصمیم دولت برای تاسیس شرکت هایی جهت تهاتر با کشورهای خارجی گفت: تهاتر به عنوان یک ابزار تجاری، سابقه دیرینه دارد و در ایران نیز در دوران جنگ، چنین تجربه ای را با بعضی از کشورها داشتیم و بنابراین به نظر می رسد شرایط و بسترهای آن آماده سازی و پیاده سازی شود، قطعا می تواند با توجه به شرایط موجود و تحریم ها، به اقتصاد به ویژه در تجارت خارجی کمک کند.

وی افزود: امروز کالایی را صادر می کنیم اما برای گرفتن وجه دچار مشکل می شویم و یا به دلیل نبود روابط بانکی، مشکلات زیادی را متحمل می شویم. اگر یک شرکتی در این بین وجود داشته باشد، که به صورت واسطه و تهاتری بتواند این عمل را انجام دهد، قطعا می تواند در افزایش صادرات و تهسیل واردات کمک کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات کشور ضمن اشاره به دشواری های این کار، عنوان کرد: با توجه به شرایط، باید از ابزارهای مختلف استفاده کنیم. یکی از این ابزارها، تهاتر است. بیشترین حجم تجارت ایران با عراق است که در خصوص تهاتر با این بازار کمتر می توانیم از آن استفاده کنیم. چین نیز شریک تجاری ایران در واردات و صادرات ایران است و رتبه خوبی دارد و به همین جهت از طریق تهاتر می توانیم تجارت فرا مرزی انجام دهیم.

در ادامه ابوالفضل ابوترابی در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به تهاتر گفت: بانک هایی که در زمینه تهاتر فعالیت می کنند، در دنیا بسیار موفق بوده اند. ترکیه با تهاتر و بدون اینکه پولی استفاده کند، تجارت موفقی داشته است و مشکلات خود را حل می کند. اخیرا روسیه نیز به موضوع تهاتر ورود پیدا کرده است و توانسته است این کار را انجام دهد.

وی اشاره کرد: در بودجه برنامه سال 97 و در تبصره پنجم، در داخل کشور موضوع تهاتر را به مبلغ 100 هزار میلیارد تومان آورده بودیم و در داخل اعمال کردیم و تجربه خوبی هم بود. از سال 90 به این سمت، تجار بدون اینکه قانونی در این زمینه وجود داشته باشد، به لحاظ مشکلات تحریم و به واسطه صرافی ها، شروع به تهاتر کردند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس بیان کرد: بیشترین صادرات در حال حاضر پتروشیمی و فولاد است که مبالغ خیلی از آنها به داخل کشور نمی آید و پول آن در خارج از کشور باقی می ماند و به همین جهت تهاتر، یک ظرفیت مناسب برای تجارت با کشورهای دیگر است که البته این مهم نیازمند تسهیل گری توسط دولت ها است.

مرتبط با این خبر

  • سازمان همکاری های اسلامی تابع عربستان سعودی است +صوت

  • مسئولین نظارت با گران فروشی کاملا قاطع برخورد کنند +صوت

  • عدم توجه به تهدیدات دشمن، ما را دچار خطای راهبردی می کند +صوت

  • دست اروپا زیر ساطور آمریکاست +صوت

  • تامین نقدینگی خودروسازها، مشکلات این حوزه را برطرف می‌کند +صوت

  • راه اندازی شرکت اینستکس برای ایران مفید نخواهد بود

  • نسل سوم اپوزیسیون رسانه ای عجول و غیر متمرکز است

  • تولید داخلی و واردات، جوابگوی نوسازی کامیون های فرسوده نیست +صوت

  • جوان گرایی قضات و کارگزاران باید مورد توجه رئیس جدید دستگاه قضا باشد +صوت

  • اروپا دغدغه ای درباره اجرای تعهدات خود در قبال ایران ندارد +صوت