صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر سید رضا میرطاهر گفت: عملا کشورهای گروه 1+4، برای حضور در نشست ورشو، برخورد سردی داشته اند و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در این نشست شرکت نمی کند و از همین اکنون ناکامی آمریکا در این نشست ضد ایرانی کاملا آشکار است.

برنامه «خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی نشست ضد ایرانی ورشو و با حضور دکتر سید رضا میرطاهر کارشناس مسایل بین الملل به روی آنتن رفت.

سید رضا میرطاهر با اشاره به اهدف آمریکایی از برگزاری نشست ورشو در لهستان، گفت: نشست ضد ایرانی ورشو از دیدگاه آمریکایی ها با این هدف تشکیل شده که آمریکا بتواند در چارچوب کارزار ضد ایرانی که راه انداخته، علاوه بر فشارهای اقتصادی و جنگ تبلیغاتی و روانی، در صحنه جنگ سیاسی هم نوعی اجماع بین المللی علیه ایران ایجاد کند و این کار را از طریق دعوت از 70 کشور انجام داده است تا در ورشو پایتخت لهستان، نشست دو روزه ای را برگزار کند.

وی متذکر شد: البته هدف اصلی آمریکایی ها این بود که این نشست در سطح وزرای خارجه برگزار شود تا اهمیت آن دو چندان بشود. اما عملا کشورهای گروه 1+4، یعنی روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس، برخورد سردی را داشته اند. روس ها اعلام کردند شرکت نمی کنند. آلمان و فرانسوی ها گفتند در سطح وزیر خارجه شرکت نمی کنند. فقط انگلیس اعلام کرده بود که وزیر امور خارجه اش شرکت می کند و هنوز معلوم نیست این کار ارا عملی کند یا خیر.

کارشناس مسایل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو افزود: موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در این نشست شرکت نمی کند و مجموع این مسایل باعث شده که از همین اکنون ناکامی آمریکا در این نشست ضد ایرانی کاملا آشکار باشد.

وی نداشتن بیانیه مشترک در این نشست را بخاطر عدم حضور و یا عدم تمایل کشورهای پرقدرت دانست و گفت: شاید به همین دلیل است که چندی قبل، آمریکایی ها اعلام کردند، این نشست بیانیه پایانی که اعضا آن را تصویب کنند یا بر آن صحه بگذارند، نخواهد داشت و صرفا در پایان نشست بیانیه آمریکایی لهستانی، آمریکا به عنوان برگزار کننده و لهستان به عنوان میزبان، صادر خواهد شد.

میرطاهر تاکید کرد: لذا همان گونه که سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم اعلام کردند این نشست هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران و یا تضعیف آن نخواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • سازمان همکاری های اسلامی تابع عربستان سعودی است +صوت

  • مسئولین نظارت با گران فروشی کاملا قاطع برخورد کنند +صوت

  • عدم توجه به تهدیدات دشمن، ما را دچار خطای راهبردی می کند +صوت

  • دست اروپا زیر ساطور آمریکاست +صوت

  • تامین نقدینگی خودروسازها، مشکلات این حوزه را برطرف می‌کند +صوت

  • راه اندازی شرکت اینستکس برای ایران مفید نخواهد بود

  • نسل سوم اپوزیسیون رسانه ای عجول و غیر متمرکز است

  • تولید داخلی و واردات، جوابگوی نوسازی کامیون های فرسوده نیست +صوت

  • جوان گرایی قضات و کارگزاران باید مورد توجه رئیس جدید دستگاه قضا باشد +صوت

  • اروپا دغدغه ای درباره اجرای تعهدات خود در قبال ایران ندارد +صوت