صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان کرد: FATF در حقیقت یک برجام دیگر است. آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد، با پذیرش FATF تضمینی وجود ندارد مشکلات حل شود و فقط بهانه آمریکایی ها و اروپایی گرفته می شود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی FATF و با حضور دکتر محمد علی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد علی پورمختار در آغاز با بیان اینکه موافقان FATF می گویند اگر این تعهد را نپذیریم وارد لیست سیاه می شویم، گفت: واقعیت این است وقتی سوال می شود آیا تضمینی وجود دارد با پذیرش FATF، مسائل و مشکلات درباره انتقال پول حل شود، پاسخ می دهند خیر. ما حتی انتظار نداریم با پذیرش FATF تحریم های بانکی برطرف شود.

وی اضافه کرد: آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد، با پذیرش FATF تضمینی وجود ندارد مشکلات حل شود و فقط بهانه آمریکایی ها و اروپایی گرفته می شود و در واقع اروپایی می گویند ایران باید به FATF بپیوندد تا حداکثر نظارت را دشته باشیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: FATF در حقیقت یک برجام دیگر است و این در حالی است که هیچ اعتمادی به آمریکایی ها وجود ندارد بخصوص آنکه پس از نقض برجام توسط آمریکایی ها، یک سال دنبال راهکار مالی هستند و آن را مشروط به شرایطی از جمله پذیرش FATF دانستند که این در واقع به معنی هیچ است.

وی با تصریح بر اینکه اروپایی ها هم در زمین آمریکا بازی می کنند، اظهار کرد: اروپایی هیچ قولی نداده اند که اگر ایران به FATF بپیوندد، مشکلات را برطرف می کند و تنها گفتند در لیست سیاه قرار نمی گیریم. سوال اصلی این است در حال حاضر که در لیست سیاه نیستیم چه اتفاق مثبتی برای کشور افتاده است و یا چه مزایایی وجود دارد که اگر در لیست سیاه قرار بگیریم آن ها را از دست خواهیم داد؟ دوستان موافق FATF پاسخی برای این پرسش ها ندارند.

پورمختار بیان کرد: ما مخالفان FATF به شدت نگران آثار و تبعات بسیار منفی پذیرش FATF و الزامات آن هستیم. تهدیداتی که آمریکایی ها در این مدت علیه کشورهای اروپایی که عضو FATF هستند تا از رابطه با ایران دست بردارند، نشان می دهد با وجود تحریم های آمریکا پیوستن به FATF چه سودی دارد زیرا اساسا اروپایی ها جرات ندارند به آمریکا نه بگویند و این بدان معنا است که FATF هیچ اثری بر کاهش تحریم ها ندارد.

مرتبط با این خبر

  • FATF نسبت به ایران سیاسی کاری می کند +صوت

  • برای بهره برداری از امکانات بانکی دنیا باید شرایط FATF را بپذیریم

  • در تعیین مصداق ها در FATF و تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل داریم

  • کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد

  • FATF منابع اطلاعاتی بانک های ایرانی را در اختیار خارجی ها قرار می دهد

  • FTAF مصداق کامل براندازی اقتصادی و سیاسی است

  • شرط اروپا برای ادامه برجام پیوستن ایران به FATF است

  • نقطه افتراق ایران با گروه ویژه اقدام مالی در تعریف تروریسم است

  • ضرورت اصلاح بندهایی از FATF که موجب نقض اختیار تصمیم گیری دولت است

  • لایحه پالرمو در تغییرات نرخ ارز بی تاثیر است