صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

اصلانی گفت: بعد اقتصادی و تجاری در سفر معاون وزیر امور خارجه و همچنین سفر آتی رئیس جمهور، در کنار موضوعات سیاسی بروز و ظهور و اهمیت بیشتری دارد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سفر عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران به بغداد و با حضور دکتر عباس اصلانی تحلیلگر مسائل منطقه به روی آنتن رفت.

عباس اصلانی در آغاز با اشاره به سفر عراقچی به بغداد گفت: ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه با مرزهای مشترک گسترده، مسائل زیادی بین خود دارند که از آن جمله می توان به همکاری اقتصادی بین بغداد و تهران اشاره کرد و مسئله در حالی است که منطقه شرایط ویژه ای دارد و عراق دوران پس از داعش و مبارزه با تروریسم را سپری می کند.

وی همچنین افزود: تهران در زمینه همکاری با متحدان و شرکای سنتی از جمله کشورهای همسایه به صورت جدی ورود پیدا کرده است و در این زمینه دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز بعد از دو هفته به عراق سفر مهمی خواهد داشت و این اهمیت از نظر تجاری و همکاری اقتصادی قابل توجه است. بنابراین یک وجه از سفر عراقچی به بغداد به منظور فراهم کردن سفر رئیس جمهور به کشور عراق است.

وی درباره اهداف سفر رئیس جمهور در آینده نزدیک، بیان کرد: قرار است در بغداد تفاهم نامه هایی در زمینه اقتصادی امضا شود و همچنین موضوعات مشترک دیگر بین دو کشور نیز پیگیری می شود. ایران و عراق در حوزه های مختلفی از جمله انرژی با یکدیگر همکاری دارند و با توجه به فرصت ها و موانع موجود، این سفر زمان مناسبی برای حل مشکلات و گسترش همکاری ها است.

این تحلیلگر مسائل منطقه در گفتگو بارادیو گفت و گو درباره دیگر اهداف سفر اخیر معاون وزیر امور خارجه و همچنین آینده رئیس جمهور به عراق اظهار داشت: یکی از دلایل این سفر می تواند تسهیل صدور روادید باشد. همچنین یکسری بدهی ها نیز عراق به ایران دارد و این سفرها می تواند فرصت مناسبی برای حل این موضوع باشد.

وی ابراز داشت: در مذاکراتی که عراقچی با مقامات عراقی داشت، نخست وزیر عراق پیشنهاد ایجاد یک شهرک مشترک صنعتی را مطرح کرد و فکر می کنم بعد اقتصادی و تجاری در سفر وزیر امور خارجه و همچنین سفر آتی رئیس جمهور، بروز و ظهور و اهمیت بیشتری دارد که در کنار موضوعات سیاسی مطرح می شود.

اصلانی ضمن اشاره به فشارهای آمریکا در چند ماه اخیر در کنار کشورهای منطقه ای علیه ایران و همسایگانش، گفت: این کشورها تلاش می کنند همکاری بین ایران و عراق را تحت شعاع قرار دهند و تضعیف کنند اما واقعیت این است، این دو کشور همسایه در بلند مدت اساسا چاره ای جز همکاری ندارند و امروز یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران در منطقه عراق است.

مرتبط با این خبر

  • دیپلماسی منطقه ای ایران درباره معامله قرن باید سرعت گیرد!

  • امروز همصدایی جامعه، حاصل بی‌اثری برجام است

  • اروپا از برجام خارج شد/ ماشه اروپایی تهدید جدیدی نیست!

  • معاون وزیر خارجه روسیه به متضاد بودن رفتارهای آمریکا با روح و جسم برجام اذعان کرد

  • از دورجدید فشارها عبور میکنیم (+صوت)

  • ناتو؛ مسئول ناامنی های منطقه/ طرف صحبت ما برادران و خواهران افغانستانی نیستند

  • سفر معاون وزیر امور خارجه ایران به چین در این شرایط مثبت است

  • ایران درصدد جدایی چین و ژاپن از تصمیمات امریکا