صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره شیوه های اثرگذاری بر قیمت مسکن گفت: بیشترین عامل در این موضوع بحث عرضه و تقاضا است یعنی اگر عرضه مناسبی در حوزه مسکن داشته باشیم طبیعتا روی قیمت ها نیز اثرگذار خواهد بود و متعادل می شود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت اصلاح قانون و ترویج پیش فروش مسکن برای توقف جهش قیمتی و با حضور هادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

هادی بهادری در آغاز با بیان اینکه اقتصاد یک مقوله در هم تنیده و پیوسته است، گفت: یکی از بازارهای اقتصادی که دچار نوسان می شود طبیعتا روی سایر بازارها نیز اثر می گذارد. مردم می خواهند با منابع مالی که در اختیار دارند، سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشند و وقتی می بینند در یکی از بازارها پیشرفت بیشتری نصیب شان می شود، به آن سمت سوق پیدا می کنند.

وی تصریح کرد: مشکل اقتصاد این است که نمی توانیم تعادل در تمام بازارها ایجاد کنیم تا مردم در بخش های مختلف سود دریافت کنند. در حقیقت نتوانستیم برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم تا منابع مالی که در اختیار مردم است به سمت بازارهای سود ده و مولد برود. در ایران بر خلاف کشورهای توسعه یافته، اقتصاد، بانک محور شده است در حالی که در اکثر کشورهای توسعه یافته بر اساس اقتصاد بورس محور عمل می کنند در حالی که در ایران مردم بیشتر علاقه مند هستند پول شان را یا در بانک بگذارند یا در بخش هایی مانند سکه و ارز سرمایه گذاری کنند تا به راحتی در اختیارشان باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره شیوه های اثرگذاری بر قیمت مسکن اظهار کرد: یکسری از عوامل درون زای بازار هستند که بیشترین عامل در این موضوع بحث عرضه و تقاضا است یعنی اگر عرضه مناسبی در حوزه مسکن داشته باشیم طبیعتا روی قیمت ها نیز اثرگذار خواهد بود و متعادل می شود.

وی همچنین درباره عوامل جانبی اثرگذار روی قیمت مسکن نیز گفت: بازارهای موازی که پول را بین بازارهای مختلف جابجا می کنند و کسانی که دنبال سرمایه گذاری هستند نمی توانند اطمینان کنند که در کدام بازار سرمایه گذاری کنند و به همین جهت به بازار مسکن می آیند و این مسئله باعث گرانی خانه می شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: متاسفانه در ایران سیاست، تعیین کننده اقتصاد شده است که البته بخشی از آن در اختیار خودمان نیست مانند برجام که قصد داشتیم به وسیله آن در بازار ثبات ایجاد کنیم اما اجازه ندادند.

مرتبط با این خبر

  • افزایش نرخ اجاره بهای مسکن در تهران

  • کاهش سود بانکی؛ افزایش اجاره بهای مسکن را درپی دارد

  • افزایش اجاره بهای مسکن باعث حاشیه نشینی می شود

  • مشکلات تمدید قرارداد اجاره به صورت غیر حضوری

  • کیفیت اجرای ساختمان، مشکل و چالش مسکن در کشور است

  • مالیات بر واحدهای خالی مانع از احتکار مسکن می شود

  • قانون مالیات بر خانه های خالی غیرقابل اجراست

  • نبود نظارت در بازار علت افزایش قیمت مسکن است

  • افزایش 30 درصدی اجاره مسکن در کلانشهرها

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است