صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

قادری گفت: بخش قابل توجهی از کالای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می شود و این نشان دهنده آن است که تجهیزات مناسب در این قسمت ها مستقر نیست.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق کالا و نقش تصمیمات و سیاست های دولت در تعدیل آن و با حضور جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل اقتصادی به روی آنتن رفت.

جعفر قادری در آغاز با بیان اینکه حجم قاچاق کالا و ارز می تواند تحت تاثیر سیاست های دولت باشد، گفت: سیاست های تجاری، پولی، ارزی و بانکی روی میزان قاچاق کالا و ارز تاثیرگذار است. به عنوان مثال وقتی در یک کالا تفاوت قیمتی میان کالاهای داخلی و خارجی وجود داشته باشد یعنی یکسری اقلام یارانه ای در داخل توزیع شود، زمینه برای خروج کالا و قاچاق آن به خارج از کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: همچنین وقتی نرخ ارز را به صورت تصنعی پایین نگه بداریم و یا محدودیت ها و ممنوعیت های تجاری را ایجاد کنیم، باعث می شود تفاوت کالا بین بازار داخلی و خارجی وجود داشته باشد، محدودیت های تعرفه ای، زمینه را برای قاچاق فراهم می کند زیرا فرد احساس می کند اگر کالا را خارج از مرزهای گمرکی وارد کشور کند، می تواند از مابه التفاوت آن استفاده کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره کنترل های تجاری نیز اظهار داشت: کنترل ها و نظارت های اجباری، انگیزه ایجاد می کند که بخشی از کالاها خارج از کنترل های استاندارد وارد کشور شود. البته این موضوع بدان مفهوم نیست که نباید این کنترل ها را داشته باشیم، بلکه باید در کنار آن مراقبت ها و دقت هایی داشته باشیم تا مرزها برای ورود کالای قاچاق نا امن شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی از نقش مبادی وارداتی در واردات قاچاق گفت و اظهار داشت: بخش قابل توجهی از کالای قاچاقی که وارد کشور می شود، از مبادی رسمی است و این نشان دهنده آن است که تجهیزات و امکاناتی همچون دستگاه های ایکس ری که باید در گمرکات مستقر شود، وجود ندارد و یا به درستی عمل نمی کنند و این باعث شده شاهد پدیده قاچاق باشیم.

وی در خصوص دلایل دیگر قاچاق گفت: عدم کنترل ها و نظارت ها در بازار باعث افزایش قاچاق می شود. برندهای خارجی که در بازار وجود دارند، بدون اینکه نظارت وجود داشته باشد، در داخل کشور لیبل گذاری می شود و به فروش می رساند که این مسئله به تولید کشور آسیب های جدی وارد می کند.

مرتبط با این خبر

  • شورای راهبری دادرسی الکترونیک نقش موثری در سیاست گذاری و راهبری این حوزه دارد

  • قانون؛ مانع اصلی برسر راه واگذاری ایران خودرو و سایپا

  • مواضع اروپا و بریتانیا در مورد اینستکس همچنان نامشخص است

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

  • نسبت به واگذاری خودروسازی ها بدبینم

  • بانک مرکزی برای تبادلات ارزی منهای دلار فعال تر شود!

  • کاهش ورودی پرونده و قضازدایی راه حل قوه قضائیه برای کاهش اطاله دادرسی

  • سفر وزیر خارجه ترکیه بیانگر سیاست قدرتمند همسایگی بین تهران و آنکارا است

  • ضرورت اتخاذ یک استراتژی واحد و مشخص در سازمان بازرسی کل کشور

  • مسکن کارمندان؛ طرحی که قبل از اجرا بوی تبعیض می دهد