صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

صفاری گفت: این مدت طولانی که از برجام می گذرد، اروپایی ها باید یکسری امکانات را برای ایران فراهم می کردند اما هنوز بهانه جویی فشار آمریکا را می کنند ولی این پذیرفتنی نیست.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بی عملی اروپا و ابتکارات جدید برای برخورد با برجام و با حضور مرتضی صفاری رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مرتضی صفاری با اشاره به برجام یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بعد از پذیرش برجام به عنوان یک سند بین المللی، تعهداتی را پذیرفت و آمانو هم در گزارش اخیر خود تاکید کرده که ایران به تمام تعهداتش پایبند بوده و عمل کرده و کمترین تعرضی به این تعهدنامه نداشته است.

وی به عملکرد طرفین ایران در برجام اشاره کرد و اظهار داشت: آمریکایی ها بدعهدی کردند و از این توافقنامه خارج شدند و به تعهداتشان عمل نکردند. اروپایی ها نیز به لحاظ سیاسی در مقابل آمریکا ایستادگی کردند و بر حفظ برجام تاکید کردند و تاکنون هم به لحاظ تئوریک و به لحاظ سیاسی پایبند بودند و گفته اند که از این تعهدنامه خارج نمی شوند و برجام را حفظ می کنند.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در هرصورت، برجام، سندی بین ایران و سایر شرکا بوده و بنا بوده که در مقابل تعهداتی که ایران به آن عمل کرده آن ها هم تعهداتی را بپذیرند و به آن ها پایبند باشند و آن ها را عملی کنند.

وی در عین حال گفت: درست است که اتحادیه اروپا به لحاظ سیاسی مقابل فشارهای آمریکا ایستادگی کرده و در حفظ برجام تلاش و موضع گیری کرده ولی در بخشی که باید به تعهدات خود نسبت به ایران عمل کند، عمل نکرده است.

صفاری در گفتگو با رادیو گفت و گو ادامه داد: اگرچه بهانه آن ها فشار آمریکا است ولی این پذیرفتنی نیست. این مدت طولانی که از برجام می گذرد اینها باید یکسری امکاناتی را بخصوص در حوزه اقتصادی برای ایران فراهم می کردند اما هنوز بهانه جویی می کنند و می گویند که عملیاتی نشده و یا نتوانسته اند عملیاتی کنند و یا آمریکایی ها ممانعت کردند.

وی با تاکید بر اینکه بهانه اروپایی ها برای عملی نکردن تعهداتشان نسبت به ایران دیگر پذیرفتنی نیست، بیان داشت: اگر این اتحادیه، استقلال عمل و این اراده را دارد که می خواهد برجام حفظ شود، حتما باید به تعهداتش مقابل ایران عمل کند. و باید ارتباطات بانکی ایران را برقرار کند و اینکه می گویند بانک ها عمل نمی کنند، بانک ها تحت فشار آمریکا، زیر بار نمی روند، اینها پذیرفتنی نیست.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: بالاخره در مجموعه اتحادیه اروپا بانک هایی هستند که سهام دولتی دارند و دولت در مدیریت شان نقش دارد، اینها می توانند با تعهدات دولت، کانال هایی را برای نقل و انتقالات پولی با ایران باز کنند و آن چیزی را که به صورت تئوریک مطرح می کنند، عملیاتی کنند.

وی در خصوص سناریوهای ایران برابر بی تعهداتی اروپا در قبال برجام، عنوان کرد: سناریوهای متعددی را می توان دنبال کرد، از جمله خروج ایران از برجام، ارزیابی کارشناسان ما این است که ممکن است خروج ایران بهانه ای دست آمریکا و اروپایی ها بدهد تا اقداماتی را علاوه بر آن چیزی که اکنون هست، دنبال کنند به خصوص از طریق شورای امنیت سازمان ملل. بنابراین در این ارتباط پیشنهاد و توصیه ای نمی کنند.

صفاری افزود: ماندن ایران در قالب تعهدات برجامی و پیگیری آن و مقاومت در این ارتباط، سبب منزوی شدن آمریکا در صحنه های بین المللی شده است. در این حوزه منافعی را برده ایم و می توانیم از آن استفاده کنیم. مادامیکه شورای نظارت بر تعهدات برجام معتقد است که می توانیم در این زمینه بهره برداری کنیم و منافع مان تامین شود، در برجام می مانیم و از حوزه های سیاسی آن بهره برداری می کنیم. در حوزه های اقتتصادی نیز اگر اروپایی ها به تعهداتشان عمل کنند می توانیم در این حوزه نیز بهره مند شویم.


مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ