صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

افقهی گفت: سفری که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان قرار است به عراق برود، یک سفر استثنایی آن هم پس از تحولات عجیب و غریب در عراق یعنی شکست داعش است.

رنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سفر حسن روحانی به عراق و با حضور هادی سید افقهی تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

هادی افقهی در آغاز با بیان اینکه ضریب موفقیت هر سفر با سطح، نوع و گستردگی و تنوع روابط بین دو کشور، متناسب است، گفت: ایران با کشور عراق روابط استثنایی دارد یعنی اگر تمام روابط ایران را کشورهای دیگر در یک کف قرار دهیم، روابط ما با عراق بر کف دیگر ترازو می چربد و این به دلیل اعتبارات بسیار زیادی است که در نتیجه روابط تاریخی، فرهنگی، آئینی، تجاری و امنیتی به دست آمده است.

وی تصریح کرد: عراق و ایران دو خانواده هستند زیرا این ملت به قدری در هم تنیده هستند که وصفی چون خانواده نمی توان برای آن ها به کار برد، چون به عنوان مثال خانواده های هر دو ملت با یکدیگر ازدواج می کنند و این نشان از پیوندهای عمیق دو ملت است. به همین دلایل هر اتفاقی در سطح حاکمیت و مردم عراق می افتد، ما حساسیت نشان می دادیم.

وی ضمن اشاره به بیش از هزار کیلومتر مرز مشترک بین ایران و عراق، اظهار داشت: این موضوع سبب گستردگی روابط تجاری و عاطفی بین ایران و عراق شده است و بنابراین سفری که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان قرار است به عراق برود، یک سفر استثنایی آن هم پس از تحولات عجیب و غریب در عراق یعنی شکست داعش است.

تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره دیگر دلایل استراتژیک سفر رئیس جمهور به عراق گفت: ترامپ نسبت به ایران اظهارات احمقانه و بی ادبانه ای داشت و بیان کرد نیروهای نظامی خود را از سوریه خارج کردیم تا در عراق متمرکز شویم تا فعالیت های ایرانی ها رصد کنیم و در این کشور بدون اجازه دولت و ملت عراق، پایگاه زده است.

وی اضافه کرد: سفر رئیس جمهور باید منجر به امضای سند ملی بین ایران و عراقی ها شود و در واقع امضای تنها یک پروتکل و یا دو الی سه توافق نامه کافی نیست. مشابه این کار را تقریبا جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در سوریه انجام داد و در آن سفر 11 توافق نامه را امضا کرد که مقدمه امضای سند نهایی ملی بین ایران و سوریه شد.

مرتبط با این خبر

  • روابط ایران و عراق فراتر از پروتکل‌های متعارف دیپلماتیک است

  • چرایی بازتاب گسترده سفر رییس جمهور ایران به عراق +صوت

  • ارتباط عراق و عربستان ارتباطی با همکاری‌های ایران و عراق ندارد +صوت

  • آمریکا و منطقه منتظر خلق موقعیت استراتژیک میان ایران و عراق باشند +صوت