صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور گفت: در حوزه آب سنگین و غنی سازی، امکانات برای برگشت به وضعیت قبل از برجام وجود دارد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بی عملی اروپا و ابتکارات جدید برای برخورد با برجام و با حضور بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور به روی آنتن رفت.

بهروز کمالوندی در آغاز با اشاره به اینکه گزارش جدید آژانس نشان می دهد، تعهدات خودش را در اجرای برجام به درستی انجام می دهد، گفت: البته تعادل باید برقرار باشد و نمی شود فقط ایران تعهدات خودش را اجرا کند و مسئولیت این موضوع نیز عهده وزارت امور خارجه است که در حال پیگیری است.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی آمادگی دارد تا اگر قرار است به حالت قبل از برجام برگردد، سریعا اقدام کند تا در بخش هایی که محدودیت ایجاد کرده است، آن را جبران و محدودیت ها را رفع کند و این نوید را می توانیم بدهیم که صنعت هسته ای، به نحوی است که بتوانیم این اقدام را انجام دهیم.

معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو به شرکت در کمیسیون مشترک در وین اشاره کرد و بیان داشت: در این نشست دکتر عراقچی به تفصیل درباره ضرورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی صحبت کرد و به اینکه پس از 9 ماه هنوز سیستم انتقال مالی فعال نشده است، اعتراض داشت.

وی اشاره کرد: سازمان انرژی اتمی خارج از محدودیت هایی که در برجام پذیرفته است، فعالیت های هسته ای را ادامه می دهد و منشا تحولات خیلی خوبی بوده است و در 20 فروردین، از این دستاوردها رونمایی می کند که نشان خواهد داد صنعت هسته ای با همه توان به سمت جلو حرکت می کند.

کمالوندی ادامه داد: مشکل اصلی که با اروپا و آمریکا داشتیم، این بود که محدودیت هایی را در غنی سازی اعمال کردیم و تعداد سانتریفیوژها را کم کردیم. برنامه ریزی کرده ایم که اگر قرار باشد فعالیت ها را از سر بگیریم و محدودیت ها را کنار بگذاریم، سانتریفیوژهای نسل جدید را به کار می گیریم که ظرفیت ما را نسبت به قبل از برجام، چندین برابر می کند.

وی با تصریح بر اینکه اگر قرار است به وضعیت قبل از برجام برگردیم، توجهی به نگرانی های طرف های اروپایی نخواهیم کرد، اظهار داشت: در حوزه آب سنگین و غنی سازی، امکانات برای برگشت به وضعیت قبل از برجام وجود دارد.

مرتبط با این خبر

  • گزارش جدید آژانس؛ پاسخی قاطع به جوسازی امریکا علیه ایران!

  • جمهوری اسلامی راه پیشبرد نقشه نظام سلطه را در منطقه سد کرده است

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • عصبانیت ترامپ از ایران ، به خاطر قدرت بازدارندگی تهران در منطقه است +صوت

  • آمریکایی ها با فشار به ایران ، قصد دارند تهران را مجبور به خروج از برجام کنند

  • اروپایی ها نمی‌خواهند که فاتحه برجام خوانده شود +صوت

  • گزارش مدیر کل آژانس اتمی، فضای سیاسی را به نفع ایران حفظ می کند

  • ایران گام سوم را در کاهش تعهدات برجامی جدی تر برمی دارد

  • روند اجرای برجام روی میز شورای حکام

  • ارتباط سهم آمریکا در بودجه آژانس و فشار برای بازدید از سایت‌های نظامی ایران