صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه تهران گفت: اساسا اروپایی ها دوست ایران نیستند و اگر هم صحبت مثبتی درباره برجام می کردند، دلیلش آن بود که برجام، برنامه هسته ای ایران را متوقف می کرد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع عدم اجرای تعهدات اروپا در برجام و با حضور فوآد ایزدی استاد دانشگاه تهران به روی آنتن رفت.

فوآد ایزدی در آغاز با اشاره به اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا سعی کرد ایران را در برجام نگه دارد، گفت: اروپایی ها این کار را با حرف هایی که درباره بدعهدی آمریکا و قول هایی که به ایران درباره ادامه همکاری با ایران می دادند، انجام دادند. اروپایی ها احساس می کردند چون آمریکا از برجام خارج شده است، ایران هم ممکن است از برجام خارج شود.

وی بیان کرد: برجام هم برای آمریکا و هم برای اروپا توافق خوبی بود. البته برآورد دولت ترامپ این بود که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران خارج نخواهد شد و به همین دلیل آنها تصمیم به خروج از برجام گرفتند زیرا هم دستاوردهای برجام را نگه می دارند و هم امکان تحریم و فشار بیشتر را برای خودشان محقق می کنند. در اتحادیه اروپا برخی این تحلیل را قبول نداشتند و معتقد بودند اگر آمریکا از برجام خارج شود، ممکن است ایران هم خارج شود و بنابراین نه تنها امتیاز بیشتری از ایران نخواهید گرفت بلکه همین امتیاز هسته ای را هم از دست خواهد داد اما الان پس از گذشت ده ماه از خروج آمریکا، در اتحادیه اروپا یقین حاصل شده است که ایران در اتحادیه اروپا باقی می ماند.

این استاد دانشگاه تهران با تصریح بر اینکه اروپا دغدغه ای درباره اجرای تعهدات خود در قبال ایران ندارد، اظهار داشت: اساسا اروپایی ها دوست ایران نیستند و اگر هم صحبت مثبتی درباره برجام می کردند، دلیلش آن بود که برجام برنامه هسته ای ایران را متوقف کرد و الان هم عجله ای برای اجرای تعهدات خود در برجام ندارد و آنچه آن ها را در برجام نگه داشت، تعهدات ایران و عمل کردن کشورمان به آن تعهدات بود.

وی در ادامه بیان کرد: تا زمانی که اروپایی ها احساس کنند، ایران در برجام خواهد ماند، آن ها کار خاصی نخواهد کرد و هر پروژه ای که ارائه می دهند در حد حرف باقی می ماند.

مرتبط با این خبر

  • شورای راهبری دادرسی الکترونیک نقش موثری در سیاست گذاری و راهبری این حوزه دارد

  • قانون؛ مانع اصلی برسر راه واگذاری ایران خودرو و سایپا

  • مواضع اروپا و بریتانیا در مورد اینستکس همچنان نامشخص است

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

  • نسبت به واگذاری خودروسازی ها بدبینم

  • بانک مرکزی برای تبادلات ارزی منهای دلار فعال تر شود!

  • کاهش ورودی پرونده و قضازدایی راه حل قوه قضائیه برای کاهش اطاله دادرسی

  • سفر وزیر خارجه ترکیه بیانگر سیاست قدرتمند همسایگی بین تهران و آنکارا است

  • ضرورت اتخاذ یک استراتژی واحد و مشخص در سازمان بازرسی کل کشور

  • مسکن کارمندان؛ طرحی که قبل از اجرا بوی تبعیض می دهد