صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

هانی زاده گفت: اینکه ترامپ جولان را جزو اراضی اسرائیل بداند، مجموعه اقدام پروپاگاندایی دونالد ترامپ برای به حرکت در آوردن حزب وابسته به حزب نتانیاهو است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بلندی های جولان، حربه انتخاباتی نتانیاهو برای دور جدید انتخابات در اسرائیل و با حضور حسن هانی زاده کارشناس مسایل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

حسن هانی زاده با اشاره به زد و بندهای ترامپ با لابی صهیونیستی، قبل از انتخابات ریاست جمهوری، یادآور شد: در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در آمریکا در سال 2016 میلادی، ترامپ تعهداتی به لابی صهیونیستی داد تا اگر در انتخابات به پیروزی رسید و وارد کاخ سفید بشود چند موضوع را در دستور کار قرار خواهد داد.

وی افزود: یکی مسئله خروج از برجام بود که بلافاصله بعد از پیروزی در انتخابات، از برجام خارج شد. همچنین موضوع اعتراف به بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، یک هدیه انتخاباتی به لابی صهیونیستی بود.

کارشناس مسایل غرب آسیا با اظهار به اینکه مسئله جولان هم در دستور ترامپ قرار گرفت، ولی این امر مخالف قوانین بین المللی است، گفت: جولان در جنگ ژوئن 1967 توسط رژیم صهیونیستی اشغال شد و در سال 1982، کنست اسرائیل، در یک تصمیمی جولان را جزئی از اراضی فلسطین اشغالی قلمداد کرد که در همان زمان سازمان ملل به کلی این مسئله را رد کرد.

وی با اظهار به اینکه قطعنامه 242 جولان را جزئی از قلمرو سوریه می داند، بیان کرد: این اقدام با واکنش تند جامعه جهانی مواجه شد، چون جولان یک منطقه سوری است و در سازمان ملل جزئی از خاک سوریه شناخته می شود و ترامپ هم آن را تقدیم بنیامین نتانیاهو می کند، گویی این منطقه بخشی از خاک آمریکاست که هدیه می کند و لذا ترامپ تمام قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته تا بتواند به لابی صهیونیستی وانمود کند که در هر زمانی و در هر مکانی منافع رژیم صهیونیستی را بر منافع ملت آمریکا ترجیح می دهد.

هانی زاده در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه شرایط داخلی در سرزمین های اشغالی، برای بنیامین نتانیاهو در انتخابات، مناسب نیست، اظهار داشت: سایر احزاب دست راستی و مذهبی و افراطی رژیم صهیونیستی شانس پیروزی در انتخابات را دارند و حزب لیکود به دلیل شکست های نظامی متعددی که در غزه با آن مواجه بوده، به نظر می رسد جایگاه نتانیاهو برای پیروزی مجدد در انتخابات بسیار شکننده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل ترامپ سعی می کند از طریق دادن یکسری امتیازات شکلی و ظاهری، مثلا جولان را جزئی از اسرائیل بداند و بیت المقدس را پایتخت اسرائیل بداند؛ از این حزب دفاع کند. این ها مجموعه اقدام پروپاگاندایی دونالد ترامپ برای به حرکت در آوردن حزب وابسته به حزب نتانیاهو است تا بتواند یکسری امتیازاتی را در داخل بگیرد و کرسی های بیشتری در کنست اسرائیل بدست بیاورد.

کارشناس مسایل غرب آسیا تاکید کرد: به هرحال وضعیت بنیامین نتانیاهو در داخل فلسطین اشغالی کاملا شکننده است و این گونه اقدامات نمی تواند اکثریت را برای حزب لیکود بدست بیاورد.

مرتبط با این خبر

  • دولت و معارضین سوری دست درازی اسرائیل بر جولان را محکوم کردند

  • اس300 و جلوگیری از جولان هوایی غرب و اسرائیل در آسمان سوریه