صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته گفت: متاسفانه مجلس هفتم اشتباه تاریخی کرد و جلوی رشد قیمت ها را گرفت و امروز باید با مصوبه ای، آن را جبران کند و با یک شیب ملایم در ظرف پنج سال، قیمت ها را واقعی کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع هدفمندسازی یارانه ها و با حضور مهندس محمد پارسا رئیس فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته به روی آنتن رفت.

محمد پارسا در آغاز با بیان اینکه با احتساب ارز واقعی، 1.6 تریلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار پرداخت می کنیم، گفت: اگر به هر کسی کارت 20 میلیونی انرژی پرداخت می کردیم، کسی که نیازی نداشت، می توانست مازاد آن را در بورس به فروش برساند و بدون اینکه به بودجه دولت لطمه ای وارد شود، بتواند از حق طبیعی و قانونی خودش استفاده کند.

وی اضافه کرد: پنج دهک بالای جامعه، 15 برابر دهک های پایین انرژی مصرف می کنند و بنابراین معتقدم بزرگترین ظلم را به طبقات ضعیف انجام می دهیم و شعارمان حمایت از مستضعفان است.

کارگری که در کارخانه کار می کند، 2 میلیون تومان بیشتر مصرف آب و برق و انرژی ندارد اما یک فرد پولدار چندین برابر آن استفاده می کند و نیازی نیست دولت به آن فرد یارانه پرداخت کند.

رئیس فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: دولت باید قیمت ها را واقعی کند. متاسفانه مجلس هفتم اشتباه تاریخی کرد و جلوی رشد قیمت ها را گرفت و امروز با مصوبه ای، آن را جبران کند و با یک شیب ملایم در ظرف پنج سال، قیمت ها را واقعی کند.

پارسا با بیان اینکه 1.6 تریلیارد تومان صورت حساب بدون فاکتور ارائه می دهیم اما مالیاتی برای آن پرداخت نمی شود، اظهار کرد: اگر قیمت واقعی بود درآمد دولت از مالیات، کشور را در حوزه اقتصاد مقاومتی پیش می برد و قادر بودیم از پول نفت خلاص شویم و تولید ناخالص کشور واقعی می شد. به روستاهای زیادی گازرسانی کرده ایم اما اثر آن را در تولید ناخالص ملی نمی بینیم و کشوری که باید در حوزه اقتصادی بالای 10 کشور دنیا باشد، سر خودش را به یک نحوی کلاه می گذارد زیرا بزرگترین فرار مالیاتی را دولت انجام می دهد و بعد از آن بنگاه های شبه دولتی این کار را می کنند.

این اقتصاد دان بیان کرد: درصد زیادی از نفت و گاز و بنزین کشور به صورت قاچاق می رود و به جای آن پوشاک وارد می شود و این به دلیل واقعی نبودن قیمت ها است.

مرتبط با این خبر

  • مطالبه سه هزار میلیاردی شهرداری از دولت

  • نسبت به واگذاری خودروسازی ها بدبینم

  • بانک مرکزی برای تبادلات ارزی منهای دلار فعال تر شود!

  • کاهش ورودی پرونده و قضازدایی راه حل قوه قضائیه برای کاهش اطاله دادرسی

  • سفر وزیر خارجه ترکیه بیانگر سیاست قدرتمند همسایگی بین تهران و آنکارا است

  • ضرورت اتخاذ یک استراتژی واحد و مشخص در سازمان بازرسی کل کشور

  • مسکن کارمندان؛ طرحی که قبل از اجرا بوی تبعیض می دهد

  • دولت آنچه از توان مدیریتی بخش خصوصی خارج است را واگذار کند!

  • جمهوری اسلامی در حوزه تمامیت ارضی با کسی شوخی ندارد

  • رفت و آمدهای مقامات اروپایی؛ حل برجام یا وقت گذرانی و فریب؟