صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی گفت: محکومیت اسرائیل در حاکمیت جولان نکته قابل توجه نشست آستانه بود که از طرف آمریکا به رسمیت شناخته شده است. حتی معارضین سوریه نیز با این موضوع یعنی حاکمیت اسرائیل بر جولان مخالف بودند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای نشست صلح سوریه در قزاقستان با حضور نمایندگان ایران، ترکیه و روسیه و چشم انداز آغاز فرآیندهای سیاسی و با حضور فرزان شهیدی کارشناس مسائل سیاسی روی آنتن رفت.

فرزان شهیدی در آغاز با اشاره به اینکه دوازدهمین دور نشست آستانه در قزاقستان برگزار شد و با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد، گفت: نکاتی که در بیانیه پایانی آمده است، می تواند نتایج و دستاوردها را تبیین کند. نکته قابل توجه که در این بیانیه و توافق جدید بود، محکومیت حاکمیت جولان توسط اسرائیل بود که از طرف آمریکا به رسمیت شناخته شده است.

وی ادامه داد: حتی معارضین سوریه نیز با این موضوع یعنی حاکمیت اسرائیل بر جولان مخالف بودند و احمد توما که رهبر هیئت مخالفین سوریه بود این اقدام را به شدت محکوم کرد و در واقع می توان گفت موضوع جولان نقطه اشتراک هم دولت و هم معارضین سوریه بود و به رغم اختلافات زیادی که دو طرفه دارند، اما در موضوع جولان و تمامیت ارضی سوریه با یکدیگر همراه بودند.

این کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با رادیو گفت و گو با اظهار امیدواری از اینکه اشتراکات معارضین و دولت سوریه بیشتر شود، اظهار داشت: بحث ادلب و مسائل انسانی و بازگشت آوارگان و بازسازی در سوریه از مباحث دیگری بود که در این نشست مطرح شد و عموما در پایان همه نشست ها بر این موارد تاکید می شود که البته باید راهکارهای اجرایی و عملی آنها نیز پیش بینی شود.

وی بیان داشت: موضوع مبارزه با گروه های تروریستی مانند داعش و النصره که در قالب گروه هایی مانند تحریرالشام گرد هم آمده اند، مورد توافق همه شرکت کننده ها در آستانه بود.

شهیدی افزود: ادامه روند سیاسی؛ وضعیت میدانی و جنگ در سوریه تقریبا رو به پایان است و تنها در ادلب و شرق فرات درگیری هایی وجود دارد اما به هر حال دورنمایی را برای آینده ترسیم کرده اند تا مسائل سیاسی را حل و فصل کنند که در راس آن ها نیز موضوع کمیته قانون اساسی است که در این نشست به توافقی نرسیده اند و قرار است در نشست بعدی به این موضوع رسیدگی کنند که امیدواریم به نتیجه برسند.

مرتبط با این خبر

  • اقدامات ترامپ، پروپاگاندایی برای به حرکت درآوردن حزب وابسته به نتانیاهو است +صوت

  • اس300 و جلوگیری از جولان هوایی غرب و اسرائیل در آسمان سوریه